Home / Społeczeństwo / „Kraj krwi i miodu” od czwartku w Czarnogórze

„Kraj krwi i miodu” od czwartku w Czarnogórze

 

Film „Kraj krwi i miodu”, debiut reżyserski sławnej aktorki Angeliny Jolie, wokół którego nie ustają polemiki we wszystkich krajach regionu, czarnogórska publiczność będzie mogła oglądać od czwartku w kinie Cineplexx w centrum handlowym Delta City w Podgoricy. Dystrybutor nie ma jednak w planach organizacji uroczystej premiery – powiedziała rzeczniczka Cineplexx Ivana Maraš.

„Kraj krwi i miodu” opowiada historię miłosną bośniackiej Muzułmanki i Serba w czasie ostatniej wojny w latach 90. XX wieku na Bałkanach. Do filmu realizowanego w Bośni i Hercegowinie Jolie zaangażowała lokalnych aktorów takich jak Goran Kostić, Zana Marjanović czy Rade Šerbedžija.

Film wzbudził wiele kontrowersji, szczególnie na Bałkanach, gdzie przez jednych jest nieustannie atakowany, inni znów stają w jego obronie. Szczególnie nieprzyjaźnie nastawieni są wobec niego niektórzy ludzie kultury i mediów z Serbii i Republiki Serbskiej, podczas gdy komentatorzy z pozostałych części regionu starają się go bronić lub wytykają mu jedynie pewne niedociągnięcia reżyserskie. Wszyscy zgodni są jednak co do tego, że dyskusja wokół historii z dużego ekranu przeniosła się na płaszczyznę polityki.

Film „Kraj krwi i miodu” wyświetlany był w zeszłym tygodniu premierowo w Sarajewie i Zagrzebiu. W premierze uczestniczyła sama reżyserka w towarzystwie części ekipy. W Belgradzie film zostanie po raz pierwszy pokazany 23 lutego. Światowa premiera miała miejsce w grudniu 2011 w USA; data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

 

Tekst: pobjeda.me, zdj.: impawards.com, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE