Home / Gospodarka / Turystyka / „Macedońska Wieś” nową atrakcją turystyczną

„Macedońska Wieś” nową atrakcją turystyczną

Premier Nikola Gruevski oraz Minister Gospodarki Valjon Saraczini odwiedzili wczoraj nowo powstający kompleks: „Macedońska Wieś”, który przedstawia unikalną etnologiczną, kulturową i turystyczną reprezentację Macedonii.

– Projekt, nad którym prace są już znacznie zaawansowane, będzie częściowo ukończony pod koniec bieżącego roku, a w całości na początku przyszłego. „Macedońska Wieś” będzie atrakcją turystyczną tak dla krajowych, jak i zagranicznych turystów, stwierdził Premier Gruevski.

Minister Saraczini wyjaśnił, że cały kompleks będzie się składał z 17 obiektów, z czego 12 z nich to zabudowania mieszkalne charakterystyczne dla poszczególnych części Republiki Macedonii.

Wzniesione zostaną budynki w stylu cechującym regiony: południowo-zachodni, wardarski, wschodni, północno-wschodni, połoski, pelagonijski i skopijski. W skład kompleksu będzie wchodziło także muzeum macedońskiego dziedzictwa etnologicznego, amfiteatr, tradycyjna karczma, młyn, kuźnia, owczarnia, stodoła i staw. Wszystko w starym, tradycyjnym stylu.

-Na realizację projektu przeznaczono około 3 mln euro. Wykończenie wnętrz pochłonie dodatkowy milion. Sądzimy, że nie jest to wygórowana suma za tego rodzaju inwestycję, biorąc pod uwagę, że obiekty mogą w przyszłości zostać udostępnione do zarządzania prywatnym osobom i w ten sposób inwestycja będzie się mogła zwrócić, wyjaśnił Minister Gospodarki.

Jednak nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja, kto i na jakich warunkach będzie mógł zarządzać poszczególnymi obiektami.

– Jest pomysł, aby uruchomić karczmę, warsztaty i zabudowania gospodarcze, a górne piętra przeznaczyć na apartamenty dla turystów, ale szczegółowe rozstrzygnięcia w tej kwestii jeszcze nie zapadły, wyjaśnił Saraczini.

Podstawową ideą tego projektu, którego realizacja została rozpoczęta w czerwcu ubiegłego roku, była chęć zaprezentowania turystom tradycyjnej macedońskiej wsi wraz z charakterystycznym dla niej stylem życia, kulturą, architekturą, codziennymi zajęciami i specyfiką zabudowań .

Źródło: kurir.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE