Home / Polska i Bałkany / „Słownik Chazarski. Dzieci Snów” – serbski dramat w polskim teatrze

„Słownik Chazarski. Dzieci Snów” – serbski dramat w polskim teatrze

Miłośnicy teatru (i Bałkanów) mogli dziś wziąć udział w niecodziennym przedsięwzięciu artystycznym. Reprezentujący młode pokolenie twórców, reżyser Paweł Passini, postanowił zrealizować swoje marzenie o niezapomnianym widowisku teatralnym i sięgnąć po „Słownik Chazarski” serbskiego pisarza Milorada Pavicia. Pisarz ten, choć jego twórczość zaliczana jest do europejskiego kanonu kulturowego, nie jest w Polsce szczególnie znany.
Ponad setka osób, w tym artyści, technicy i statyści (opolscy studenci oraz licealiści), pojawili się na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Publiczność została podzielona na 3 grupy – damską, męską oraz mieszaną („Łowców Snów”). Każda z nich miała możliwość obejrzenia innego spektaklu. Widzowie przemieszczali się bowiem po całym teatrze. Można było usłyszeć, co dzieje się na scenie obok, dzięki zastosowaniu efektu lustrzanego odbicia. Passini nawiązuje w ten sposób do samej książki, którą można przeczytać właśnie w egzemplarzu męskim lub żeńskim.
Chazarowie, będący głównymi bohaterami opowieści, to mityczne plemię potrafiące podróżować
w snach. Pragnieniem reżysera było stworzenie w teatrze „maszyny do śnienia”, wykorzystanie niezwykłej przestrzeni do tego, by widzowie mogli głębiej przeżyć spektakl, niż jak ma to miejsce podczas zwykłych, „siedzących” przedstawień.
Scenografię oraz kostiumy przygotowała Zuzanna Srebrna. Za muzykę odpowiada Łukasz Wójcik.

Tekst: Marta Wojciechowska, źródło: teatropole.pl, strefaimprez.pl, zdjęcie: strefaimprez.pl

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE