Home / Patronat / ★ NEOZBILJNI PESIMISTI ★ / Kraków / Klub RE / 14.06.13
neozbiljnipesimisti-II---FB-duze

★ NEOZBILJNI PESIMISTI ★ / Kraków / Klub RE / 14.06.13

W 2001 r. Igor Olujić, basista i wokalista, wraz ze swoim przyjacielem i gitarzystą Borisem Mišiciem założył grupę o zupełnie nowym i niespotykanym w Serbii profilu muzycznym. Zespół powstał w 2001 roku, najpierw w teorii i bez muzyków, ale za to z pomysłem na to jak ma grać i o czym ma śpiewać. Jednak czas euforii po obaleniu reżimu Miloševicia szybko zniknął i stał się inspiracją do tworzenia coraz bardziej smutnych i gorzkich tekstów opakowanych w skoczną, folk-punkową muzykę, która ma prezentować nowy optymizm. W taki oto sposób powstała i nazwa zespołu NEOZBILjNI PESIMISTI (Niepoważni pesymiści), co w zasadzie znaczy OPTYMIŚCI. Wkrótce muzykę graną przez zespół nazwano ANTI GLOBAL ETNO PUNK.

Na początku 2002 roku do zespołu dołączył basista Dejan Purić, perkusista Denis Jerbić oraz bracia Davor i Damir Demonja, grający na bębnach oray akordeonie i klawiszach. Wkrótce skład uzupełnił się o klarnecistę Peđę Maćuša. W 2006 r. zespół wygrał lokalny konkurs Gitarijada w Kuli. W tym czasie ukształtował się ostateczny skład zespołu, uzupełniony o multiinstrumentalistę Igora Martinko, który gra na skrzypcach i trąbce. Od końca 2011 r. zespół gra w składzie poszerzonym o gitarzystę Borisa Goluba.

Prace nad pierwszym albumem udało się zakończyć w 2008 r., ale dopiero w 2010 ukazał się nakładem wydawnictwa Studenckiego Centrum Kultury w Nowym Sadzie (SKC NS). Album „NEKA BUDE ŠTO BITI NE MOŽE” otrzymał pozytywne oceny krytyków muzycznych w Serbii i za granicą, co wraz z pierwszymi teledyskami („Ogledalo” i „Narodno veselje”), które zdobyły wysokie miejsca w krajowych listach przebojów, umożliwiło zespołowi rozszerzenie swojej muzycznej działalności na całą Serbii oraz państwa byłej Jugosławii. Zespół zaczął koncertować w Belgradzie, Nowym Sadzie oraz na festiwalach muzycznych (festiwal EXIT w Nowym Sadzie, Dni Piwa w Zrenjaninie, Kulpin Fest, Ritam Evrope Novi Sad, Nishvill Jazz Festival etc.) Zaraz po ukazaniu się pierwszego albumu, zespół rozpoczął prace nad kolejnym, z nowym basistą Draganem Tomiciem. Już w marcu 2011 r. pojawił się teledysk do nowej piosenki „DIVAN DAN”, w której gościnnie wystąpili członkowie znanej nowosadzkiej grupy punkowej ATHEIST RAP. Ten teledysk był zapowiedzią nowego albumu „OMLADINCI KUD’ STE POŠLI”, który ukazał się pod koniec lipca 2012 roku, w wydaniu SKC Novi Sad.

Zespół stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów młodej serbskiej sceny rockowej, zapraszany na festiwale w Słowenii (Celje, Maribor, Postojna), Chorwacji (Skavil festival na Krku), Bośni i Hercegowinie (Goražde, Gradiška, Banja Luka). W 2011 zespół odbył swoją pierwszą trasę koncertową poza krajami byłej Jugosławii. Zagrał udaną serię koncertów we Francji i Szwajcarii, a materiał wideo z tej trasy stał się podstawą teledysku do piosenki „Sunce tuđeg neba”. W sierpniu 2012 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce, na Łemkowskiej Watrze na Obczyźnie w Michałowie (k. Lubina).

Występ na Watrze był zapowiedzią ich dłuższego pobytu w Polsce. Na przełomie listopada i grudnia zespół odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce, która nosiła nazwę RADIO KAFANA.FM TOUR 2012. Była to jednocześnie trasa promująca jedyne w Polsce internetowe radio z muzyka krajów byłej Jugosławii. Trasa koncertowa we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Warszawie i Krakowie została świetnie przyjęta, a każdy z koncertów cieszył się wielką popularnością. Z trasy powstał reportaż, który można obejrzeć pod linkiem http://www.youtube.com/watch?v=wOq_xhdcMNY .

Zespół NEOZBILJNI PESIMISTI rok 2012 zakończył jeszcze jednym sukcesem. W głosowaniu widzów kultowego programu muzycznego „GRUVANjE” w Telewizji Vojvodina zostali wybrani ZESPOŁEM ROKU 2012!

MATERIAŁY PROMOCYJNE

Album „NEKA BUDE ŠTO BITI NE MOŽE”, loga, zdjęcia i teledyski w wysokiej rozdzielczości oraz rider dostępne są na stronie: http://www.neozbiljnipesimisti.com/download.php?lng=en

 

KOMENTARZE