Home / Bałkany / Kosowo / Ponad milion Kosowian wyjechało na wakacje do Albanii

Ponad milion Kosowian wyjechało na wakacje do Albanii

Wybrzeże albańskie wciąż pozostaje najbardziej preferowanym miejscem odpoczynku dla mieszkańców Kosowa. Bliskość oraz niskie ceny zakwaterowania sprawiają, że liczba Kosowian wypoczywających na Albańskiej Riwierze wzrasta z dnia na dzień.

Według danych Ministerstwa Turystyki, Kultury, Młodzieży i Sportu szacuje się, że w 2011 r. Albanię odwiedziło nie mniej niż 2.650 mln turystów, gdzie 46% (1.2 mln) stanowili obywatele Kosowa. Po Kosowianach plasują się Macedończycy (12%), Czarnogórcy i Grecy (6%), Włosi (5%), Anglicy i Niemcy (3%).

Urzędnicy Ministerstwa oraz właściciele biur podróży przewidują, że w tym roku liczba turystów z Kosowa, którzy przyjadą do Albanii będzie jeszcze większa, ze względu na modernizację infrastruktury drogowej. Pracownicy biur podróży potwierdzają, iż liczba Kosowian podróżujących do Albanii rośnie każdego dnia. Według nich szczególnie podczas weekendów ich liczba zwiększa się.

Niedawno Ministerstwo Turystyki Albanii na targach „Travel Fair” w Prisztinie zaprezentowało tegoroczne destynacje turystyczne. Urzędnicy Ministerstwa Turystyki stwierdzili, że Kosowo jest dla nich szczególnie ważne, gdyż większość turystów przyjeżdżających do Albanii, pochodzi z Kosowa.

Od początku maja wzrosła liczba wycieczek grupowych do Albanii, przede wszystkim w weekendy. Część osób udaje się tam również własnymi środkami lokomocji, z kolei inni autobusami.

Pracownicy dworca autobusowego w Prisztinie potwierdzają, że do Albanii jest jedynie 5 dziennych, regularnych linii autobusowych: 3 rano, 1 po południu oraz 1 wieczorem. – Są to także regularne linie w okresie zimowym, natomiast od 10 czerwca ich liczba wzrośnie – skomentował jeden z pracowników dworca autobusowego. W porównaniu ze styczniem br. obecnie autobusy są wypełnione podróżującymi.

W 2011 r. Albanię odwiedziło:

151.256 tys. Greków (34% więcej niż w 2010 r.)

77.451 tys. Niemców (39% więcej niż w 2010 r.)

76.604 tys. Brytyjczyków (23% więcej niż w 2010 r.)

32.604 tys. Szwajcarów (46% więcej niż w 2010 r.)

30.620 tys. Francuzów (19% więcej niż w 2010 r.)

 

Źródło: zeri.info

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE