Home / Kultura / Festiwale / 1 sierpnia rozpocznie się Montenegro Film Festival

1 sierpnia rozpocznie się Montenegro Film Festival

Tegoroczny Montenegro Film Festival w Herceg Novi potrwa od 1 do 7 sierpnia. Otworzy go znany rosyjski reżyser Pavel Lungin (autor między innymi znanej polskim widzom „Wyspy”). Wydarzeniami festiwalu będą także światowe premiery dwóch nowych czarnogórskich filmów „As pik” Draška Đurovicia i „Morza miłości” („Mora ljubavi”) Đorđa Mirovicia. Poza konkursem czarnogórska publiczność będzie miała okazję premierowo zobaczyć „Wszystko to” („Sve to”) Branislava Milatovicia.

Ogółem na festiwalu pokazanych zostanie ponad 90 filmów, co czyni Montenegro Film Festival jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w branży filmowej w regionie – mówił dyrektor Zoran Živković.

Festiwal w Herceg Novi od lat cieszy się opinią jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Czarnogórze, zarówno jeśli chodzi o poziom artystyczny jak i kwestie organizacyjne. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Kultury i Gmina Herceg Novi. W tym roku festiwal „wyjdzie także w miasto”. Filmy wyświetlane będą na czterech ekranach w plenerze – program konkursowy na Kanli Kuli (Krwawa Wieża), a pozostałe selekcje (m.in. filmy dokumentalne i kino studenckie) na twierdzy Forte Mare, placu Belavista i w miejskim amfiteatrze. W programie głównym znalazło się 12 filmów, z czego 9 rywalizować będzie o nagrody. Na twierdzy Forte Mare będzie można zobaczyć filmy podzielone na trzy całości programowe: przegląd czarnogórskich koprodukcji, retrospektywę Darko Bajicia i tzw. „Highlights” – filmy nagradzane na tegorocznych festiwalach w Cannes i Berlinie (jak „Miłość” Michaela Hanekego czy nowy film Cristiana Mungiu). W skład jury weszli dramatopisarka Milena Marković i reżyserzy Ademir Kenović i Vladimir Blaževski. W tym roku osobna uwaga poświęcona zostanie filmom dokumentalnym wybranym przez Vladimira Perovicia, które oceniało będzie jury międzynarodowe. Głównym sponsorem filmowej uczty jest Javna Ustanova Kulture Herceg Fest.

Wszystkie lokalizacje są perfekcyjnie przygotowane. Festiwal w Herceg Novi jest jednym z najlepszych przykładów promocji turystyki kulturalnej. Przyjeżdżajcie i korzystajcie z możliwości oglądania dobrych filmów pod bezchmurnym gołym niebie w najlepszych plenerach w regionie – zachęcają organizatorzy.

 

Źródło: pobjeda.me, hercegnovi.travel

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE