Home / Bałkany / BiH / 11 lipca 1995-11 lipca 2014 – 19. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy
Srebrenica - znamo.ba

11 lipca 1995-11 lipca 2014 – 19. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy

W dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości upamiętniające ludobójstwo w Srebrenicy. W BiH, jak i w wielu państwach na świecie, mówi się o tej dacie jako o największej zbrodni od zakończenia II wojny światowej. Niestety, nie wszyscy potrafią się do tego odnieść z honorem i szacunkiem.

Obchody w BiH i na całym świecie

Władze Federacji BiH podjęły decyzję o ogłoszeniu 11 lipca, Dnia Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy, dniem żałoby w FBiH. Tragiczną rocznicę uczczono nie tylko w Bośni i Hercegowinie. Do jej obchodów przyłączyła się Chorwacja – tamtejszy parlament oddał cześć ofiarom, a m.in. w Splicie odbył się marsz głównymi ulicami, czym mieszkańcy pokazali swoje współczucie dla ofiar i ich rodzin.

Na Twitterze o swoim wsparciu przekonywał też minister spraw zagranicznych Turcji, Ahmet Davutoğlu, dodając, że nawet jeśli wszyscy zapomną o Srebrenicy, to jego rodacy nigdy. Podkreślił również swoją solidarność z bliskimi ofiar.

Co roku w Toronto organizowany jest projekt artystyczny – tworzenie pomnika z tysiąca filiżanek, które pochodzą od bośniacko-hercegowinskich rodzin. W Kanadzie temat ludobójstwa w Srebrenicy był często poruszany. W 2005 r. zorganizowano tam marsz kanadyjskich Boszniaków zakończony przedstawieniem przed tamtejszym parlamentem listy 8 000 zamordowanych ludzi. W 2010 r. parlament kanadyjski przyjął Rezolucję o Ludobójstwie w Srebrenicy. Dodatkowo realizuje się tam procedurę wsparcia dla tych osób, które przeżyły zbrodnię w BiH i które tymczasowo mieszkają w Kanadzie (jest to jedyne państwo, które zdecydowało się na taki krok). Wspomniana wystawa-pomnik z filiżanek pod tytułem „Czemu Cię tu nie ma?” pokazywana jest co roku 11 lipca m. in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Stambule czy Hadze.

Srebrenica a Serbowie

Na plakatach, które pojawiły się w Belgradzie, widnieje podobizna zbrodniarza Ratko Mladicia i hasło „Generale, dziękujemy za Srebrenicę”. Takie zachowanie to hańba i wstyd. Dowódca bośniackich Serbów jest obecnie sądzony przez Międzynarodowy Trybunał w Hadze. Za zbrodnie w Srebrenicy z 1995 r. przed Trybunałem i Sądem BiH skazano już 27 osób.

- W Srebrenicy nie doszło do ludobójstwa, a Mladicia i Karadžicia nie należy się wyrzekać, bo przyczynili się oni do stworzenia naszego entitetu (Republika Serbska) – komentuje wydarzenia z 1995 r. prezydent Republiki Serbskiej, Milorad Dodik. Przyjęcie kwalifikacji zamordowania w Srebrenicy kilku tysięcy osób jako ludobójstwa jest zdaniem tego polityka niemożliwe. Jest to jego zdaniem wielka zbrodnia, za którą odpowiedzieć powinny pojedyncze jednostki.

Media serbskie tylko lakonicznie wspominają o dzisiejszej rocznicy, uwagę zwraca zmiana nazewnictwa zastosowana przez niektóre z nich. Nie używają one nazwy „ludobójstwo” (w 2007 roku Międzynarodowy Trybunał w Hadze w ten sposób sklasyfikował zamordowanie 8 000 chłopców i mężczyzn w Srebrenicy), a „zbrodnia”. Tego typu próby zmniejszenia odpowiedzialności za ten czyn nie wpływają na jego odbiór zarówno w regionie, jak i na całym świecie.

Część Serbów tłumaczy, że reakcja na Srebrenicę związana jest z faktem, że zbrodnie popełnione względem ich narodu są do tej pory częściowo nie osądzone lub nie zwraca się na nie uwagi w ogóle. Inni twierdzą, że zabicie 8 000 osób w 1995 r. było poniekąd odpowiedzią na to, co wcześniej spotkało Serbów. Podkreślmy, że nie można zaprzeczyć, że w trakcie krwawego konfliktu z lat 90. dochodziło do zbrodni po obu stronach. Fakt, że w Srebrenicy doszło do ludobójstwa jest jednak niezaprzeczalny i ta karygodna zbrodnia stanowi nie tylko według Boszniakow, ale i wszystkich, którzy 11 lipca wspominają ofiary, element historii – tak samo jak zbrodnie dokonywane na innych narodach.

Zebrani na głównych uroczystościach przedstawiciele państwowi z BiH, ale i innych państw, które podkreślają swoją pamięć o ludobójstwie, zaznaczali, że o tak ogromnej tragedii nie należy zapominać, a wyciągnąć z niej naukę na przyszłość.

Wydarzenia w Srebrenicy porównać można do tych w Auschwitz, na Majdanku czy w Treblince, komentował dzisiaj obecny w Srebrenicy burmistrz Zagrzebia, Milan Bandić.

Przeszłości nie można zapomnieć czy zmienić, bo ma ona być lekcją na czas obecny i przyszłość, powiedział burmistrz Srebrenicy, Ćamir Duraković. Dodał, że ci którzy zginęli, zostali zamordowani za oddanie swemu krajowi, wierze i kulturze. Byli ofiarami nacjonalizmu i prób dominacji nad drugim narodem.

W dniu dzisiejszym na Potočarach pochowano szczątki 175 ofiar. Los ponad 2 000 jest nadal nieznany. Co roku 11 lipca cały świat wspomina okrutną zbrodnię dokonaną przez bośniackich Serbów nad 8 000 Boszniaków. Zbrodnię, która nigdy nie powinna się wydarzyć.

 

Żródło: klix.ba 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, dnevno.hr, bhrt.ba, radiosarajevo.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE