Home / Bałkany / Czarnogóra / 13 lipca – Dzień Państwowości Czarnogóry
cdm.me
cdm.me

13 lipca – Dzień Państwowości Czarnogóry

Czarnogóra świętuje dzisiaj Dzień Państwowości. 13 lipca został ustanowiony świętem państwowym na pamiątkę dwóch niezwykle ważnych wydarzeń w historii tego kraju – po pierwsze, Kongresu Berlińskiego a po drugie, na pamiątkę powstania narodowego przeciw Włochom w 1941 roku.

Tuż po II Wojnie Światowej, kiedy Czarnogóra została częścią SFRJ, 13 lipca był świętowany jedynie jako Dzień Powstania, a w 2005 roku po raz pierwszy świętowano również rocznicę Kongresu.

Kongres Berliński dla dzisiejszej Czarnogóry jest bardzo ważnym wydarzeniem. To właśnie w 1878 została ona uznana za 27 suwerenne państwo świata. Kongres został zwołany w celu rewizji traktatu w San Stefano, kończącego wojny turecko – rosyjskie. Mocarstwa europejskie chciały przede wszystkim ograniczyć rosyjskie wpływy na Bałkanach oraz rozwiązać tzw „kwestię wchodnią”. W wyniku tego uznano nie tylko Czarnogórę, ale także Serbię i Rumunię, zaś obszar Bułgarii został znacznie zmniejszony. Na kogresie podjęto także decyzję o okupacji Bośni i Hercegowiny przez Austrowęgry. Terytorium Czarnogóry po Kongresie Berlińskim obejmowało większość dziejszego – poza Boką Kotorską i Budwą (dostęp do morza poprzez Bar i Ulcinj) oraz częścią gmin północnych i północno-wschodnich (Pljevlja, Bijelo Polje, Rožaje czy Plav).

Władcą Czarnogóry podczas Kongresu był Mikołaj I Petrović-Njegosz, wtedy jeszcze książę a od 1910 roku król. Choć nie uczestniczył w Kongresie, walczył z Turkami o niepodległość podobnie jak jego poprzednicy.

Kolejne ważne wydarzenie to Powstanie 13 Lipca, który rozpoczęła w Czarnogórze Komunistyczna Partia Jugosławi. W powstaniu uczestniczyło ponad 30 tysięcy ludzi a powstańcom udało się w tym czasie uwięzić ponad 1000 jeńców i wyzwolić wiele czarnogórskich miast. Powstanie trwało miesiąc, 13 sierpnia zostało stłumione przez wojska włoskie.

Dzień Państwowości jest przez Czarnogórców obchodzony zdecydowanie mniej hucznie niż Dzień Niepodległości (świętowany 21 maja na pamiątkę referendum w 2006 roku). Prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Partyzanta w Podgorickim parku Gorica, w innych miastach odbędą się koncerty i mniejsze, lokalne imprezy.

Źródła: cdm.me, vijesti.me

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE