Home / Społeczeństwo / 15. rocznica trzęsienia ziemi w Turcji
Rocznica trzęsienia ziemi w Turcji - aa.com.tr

15. rocznica trzęsienia ziemi w Turcji

Najdłuższe 45 sekund w historii Turcji – tak media mówią o trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 17 sierpnia 1999 roku w północno-zachodniej Turcji.
Ponad 17 tysięcy osób zginęło, rannych zostało 43 tysiące osób, a uszkodzonych zostało ponad 200 tysięcy budynków. Nieoficjalne dane mówią o nawet 30 tysiącach ofiar.
Najbardziej dotkliwe skutki trzęsienie ziemi miało w okolicach Düzce, Kocaeli i İzmitu.
Tragedia wymusiła na władzach m.in. zmianę prawa budowlanego – domy i obiekty handlowe budowane po tragicznych wydarzeniach, muszą mieć wzmocnienia przeciw trzęsieniu ziemi. Spowodowało to m. in. przerwanie wielu inwestycji i pozostawienie całych osiedli niedokończonych budynków m. in. w okolicach Düzce.
Paradoksalnie, część mieszkańców prowincji zwraca uwagę na to, że tragedia sprowokowała do odbudowy i modernizacji regionu, w szczególności miasta Düzce. – To ogromna tragedia, ale dzięki niej w końcu dokonano potrzebnych remontów dróg, parków, chodników, które wcześniej zaniedbywano – twierdzi Burcu, mieszkanka miasta i pracownica miejscowego uniwersytetu.
W całej Turcji, a przede wszystkim w rejonie dotkniętym tragedią w 1999 roku, odbyły się w niedzielę ceremonie upamiętniające ofiary. W Kocaeli ofiary upamiętniono minutą ciszy i wieńcami goździków, wrzuconymi do Morza Marmara.
Jednocześnie w sobotę 16 sierpnia opublikowano analizę, według której w regionie nie występuje ryzyko trzęsienia ziemi. Fikri Işık, minister Nauki, Przemysłu i Technologii, powołał się na pomiary geofizyczne wskazujące na to, że w regionie nie ma aktywności sejsmicznej.
Opracowała: Małgorzata Rabenda
Źródło: cnnturk.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE