Home / Bałkany / BiH / 16. Międzynarodowe Targi Gospodarcze w Mostarze
mostarlife.com

16. Międzynarodowe Targi Gospodarcze w Mostarze

mostarlife.com

9 kwietnia br. w Mostarze rozpoczęły się 16. Międzynarodowe Targi Gospodarcze – jedno z najważniejszych gospodarczych i politycznych wydarzeń w regionie. W targach bierze udział ok. 750 wystawców z 35 krajów. Oprócz  27 krajów członkowskich UE zaprezentują się także Turcja i kraje Dalekiego Wschodu, jak np. Chiny czy Tajwan. Partnerem tegorocznych targów jest UE, w związku z czym Specjalny Przedstawiciel UE w BiH, Peter Sorensen, dokonał uroczystej ceremonii otwarcia. Zapowiedziano także wizytę Europejskiego Komisarza ds. Rozszerzenia, Štefana Füle. Targi potrwają do 13 kwietnia.

Prezes Rady Ministrów BiH Vjekoslav Bevanda, premier Chorwacji Zoran Milanović, premier Serbii Ivica Dačić, premier Czarnogóry Milo Đukanović, szef Delegacji EU w BiH oraz wielu innych wysokich urzędników wzięło udział w otwarciu stanowiska Podravki, która od lat wspiera targi. Prezes zarządu Podravki, Zvonimir Mršić, powiedział, że coroczne uczestnictwo w targach to dobra okazja do dzielenia się doświadczeniami w zakresie strategii biznesowych i planów z przedstawicielami firm z regionu. Wg niego, obecny okres stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców i konsumentów, głównie z powodu kryzysu ekonomicznego obecnego w krajach regionu, a także z powodu wejścia Chorwacji do UE. Mršić podkreślił, że BiH i inne kraje regionu stanowią ważny rynek dla firmy Podravka oraz wyraził nadzieję, że negocjacje UE z krajami członkowskimi CEFTA dot. warunków wymiany handlowej zakończą się sukcesem.

Podczas targów zostaną zaprezentowane wszystkie sektory gospodarki, a także odbędą wydarzenia edukacyjne i konferencyjne, podczas których dominować będą tematy związane z UE. Organizatorzy zaplanowali dwie konferencje: pierwsza ma dotyczyć korzystania z unijnych funduszy IPA i współpracy transgranicznej, a druga sytuacji dot. rynków i przepływu towarów z Chorwacji i BiH, po wejściu Chorwacji do UE 1 lipca 2013 r. Kwestia kontynuacji udanej współpracy gospodarczej między tymi krajami jest ważna dla nich obu, a zapobieganie negatywnym skutkom wejścia Chorwacji do UE  w gospodarce obu tych krajów będzie często poruszanym tematem podczas targów.

Chorwacja wsparła BiH w organizacji turystycznej części targów, w której jest prezentowana krajowa i regionalna produkcja wina oraz zostaną przyznane nagrody dla najlepszych win. W ramach targów odbędą się także Targi książki i przemysłu graficznego, a także po raz pierwszy targi Technologii informatycznych, podczas których zostanie zaprezentowanych wiele nowych pomysłów i rozwiązań.

Źródło: mostarlife.com, seebiz.net

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE