Home / Bałkany / Albania / 16 rocznica bombardowania Serbii przez NATO
286_serb_02

16 rocznica bombardowania Serbii przez NATO

W tym roku obchodzimy 16 rocznicę bombardowania Serbii przez zjednoczone wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Ataki powietrzne trwały 78 dni, rozpoczęły się 24 marca a zakończyły 20 czerwca 1999 roku. W skład Federalnej Republiki Jugosławii (SRJ), której Serbia była częścią, wchodziły także Czarnogóra i Kosowo.

Jako przyczyny ataku podaje się m.in. czystki etniczne w Kosowie oraz niepowodzenie negocjacji w sprawie przyszłego statusu tego regionu autonomicznego, które odbyły się w Paryżu i Rambouillet. Zachodni i amerykańscy politycy starali się rozwiązać zaognioną sytuację w Kosowie, jednak brakowało im pełnego rozumienia sytuacji oraz, mam wrażenie, zbytnie przekonanie o jedynej serbskiej winie w konflikcie z Albańczykami.

Po tym jak serbski parlament (Skupština) poinformował zachód, że nie akceptuje decyzji o obecności obcych wojsk na terytorium SRJ, rozpoczęły się pierwsze bombardowania, 24 marca 1999 roku o godzinie 19.45.

Dziewiętnaście krajów członkowskich NATO zaczęło bombardowanie ze statków na Adriatyku oraz czterech baz przeciwlotniczych we Włoszech. Podczas 78 dni ataku zbombardowano budynek państwowego radia i telewizji serbskiej RTS, wiele cerkwi, fabryk, szkół, etc. Uszkodzono 14 lotnisk, 19 szpitali, 44 mosty. Zniszczone zostały ciepłownie i sieci wodociągowe. Pod koniec bombardowania mieszkańcy Belgradu zostali praktycznie pozbawieni wody w kranach.

Według szacunków serbskich władz podczas ataków powietrznych zginęło co najmniej 2,5 tys. osób (według niektórych źródeł liczba zabitych dochodzi do 4 tysięcy), a rannych zostało ponad 12 tysięcy . Opublikowane niedawno oficjalne dane Ministerstwa Obrony Serbii mówią o ponad tysiącu zabitych policjantów i żołnierzy. Szkody materialne oszacowano na 100 miliardów dolarów.

Na terenie Srebii nie ma właściwie miejsca, które nie ucierpiało w ciągu tych 11 tygodni. Podczas bombardowania zniszczono i uszkodzono 25 tys. budynków mieszkalnych, 470 km dróg i prawie 600 kilometrów linii kolejowych.

Porozumienie podpisano 9 czerwca, a 20 czerwca ostatnie oddziały wojsk serbskich wycofały się z terenów Kosowa i Metochii.

Polecam film dokumentalny przygotowany przez RTS: https://www.youtube.com/watch?v=wtLKZXxpezk

 

źródło: blic.rs 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE