Home / Bałkany / BiH / 16. rocznica powstania flagi państwowej BiH
inserbia.info-bih

16. rocznica powstania flagi państwowej BiH

Dokładnie 16 lat temu, 4 lutego 1998 roku, powstała obecna flaga BiH. Przedstawiciele trzech narodów konstytucyjnych BiH przez długi czas nie mogli dojść do porozumienia i przedstawiali radykalnie różniące się projekty flag. Na początku 1998 roku wysoki komisarz ONZ, Carlos Westendorp, odrzucił wszystkie dotychczasowe projekty i przedstawił kilka neutralnych propozycji. Parlament miał wybrać najlepszy projekt, jednak żaden z nich nie zdobył wymaganej liczby głosów. Wtedy Westendorp, upoważniony przez międzynarodową komisję nadzorującą proces pokojowy, postanowił sam podjąć decyzję i nieco zmodyfikował projekt, który uzyskał w parlamencie najwięcej głosów. Nowa flaga została wprowadzona 4 lutego 1998 roku na mocy jego zarządzenia. Została przyjęta przez parlament BiH w 2001 roku i zastąpiła poprzednią flagę, która pełniła swoje funkcje od ogłoszenia niepodległości przez BiH i jej uznania ze strony ONZ w 1992 roku (znajdowały się na niej lilie).

Ciemnoniebieski kolor flagi i umieszczone na niej gwiazdy nawiązuja do flagi UE. Żółty trójkąt przedstawia maksymalnie uproszczony zarys granic państwowych BiH, a jego rogi symbolizują trzy konstytucyjne narody. BiH jest jedynym krajem, który w XX wieku zmieniał flagę aż 4 razy, a każda nowa flaga nie miała elementów wspólnych z poprzednią.

Źródło:klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE