Home / Bałkany / BiH / 1,7 mln mieszkańców BiH nie ukończyło szkoły średniej

1,7 mln mieszkańców BiH nie ukończyło szkoły średniej

Według danych Urzędu Statystycznego około 43,2% zdolnych do pracy mieszkańców BiH nie ukończyło żadnej szkoły lub posiada tylko dyplom ukończenia szkoły podstawowej. Eksperci są zgodni, że populacja BiH pod względem wykształcenia zajmuje najniższy szczebel wśród innych krajów europejskich. Z tego powodu cierpi również gospodarka.

Około 32,3% mężczyzn nie skończyło średniej szkoły, a jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że nawet 53,5% kobiet zdolnych do pracy skończyło tylko szkołę podstawową. Przykładem może być Jelena z Banja Luki, matka dwójki dzieci, która twierdzi, że nie bierze pod uwagę kontynuowania edukacji.

– Nie wyobrażam sobie, żebym przy tylu obowiązkach związanych z opieką nad dziećmi miała jeszcze chodzić do szkoły. Kiedy nadszedł czas zapisów do szkoły, zaczęła się wojna. Wtedy pomagałam matce, ponieważ ojca nie było w domu. W międzyczasie wzięłam ślub i teraz mój mąż utrzymuje mnie i dzieci. Wiem, że mój brak wykształcenia nie pomaga, ale pracy i tak nie ma, twierdzi mieszkanka Banja Luki. Jest świadoma tego, że z podstawowym wykształceniem trudno znaleźć pracę, ale w dzisiejszych czasach osobom z wyższym wykształceniem też nie jest łatwo.

Mirko Banjac, dyrektor Instytutu Pedagogicznego w RS, podkreśla, że problem ten nie dotyczy tylko BiH, ale jest powszechny na całych Bałkanach.

– Wykształcenie nie jest cenione, a Bałkany są zalewane kupionymi dyplomami, dodaje Banjac.
Jest pewna nadzieja na zmianę sytuacji. Według danych ośrodków kształcenia dla dorosłych zainteresowanie szkoleniami i przekwalifikowaniem jest ogromne.

– Duża liczba tych, którzy skończyli szkołę podstawową chce się doszkolić. Jednakże, często zdarza się tak, że ludzie w wieku 30-40 lat szybko rezygnują z dalszego kształcenia – wyjaśnia Sead Korjenić założyciel Centrum Kształcenia Dorosłych.

Zacofanie w kwestii wykształcenia w BiH najlepiej obrazuje fakt, że 5,4% mieszkańców jest niepiśmiennych. Są to przede wszystkim starsi ludzie oraz Romowie.
Tekst: mojevijesti. ba, red. i tłum.: Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE