Home / Społeczeństwo / 19. rocznica masakry na Markale

19. rocznica masakry na Markale

sutra.ba

5 lutego 1994 r. między godziną 12:10 a 12:20 wystrzelono pocisk, najprawdopodobniej z pozycji Armii RS, który trafił w stojących na targu Markale cywilów. Zginęło wówczas 68 osób, a 144 zostały ciężko ranne.

Członkowie rodzin, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz reprezentanci władz w 19. rocznicę masakry złożyli kwiaty na pomniku pomordowanych na Markale. Prezes Unii Cywilnych Ofiar Wojny Kantonu Sarajewo, Senida Karović, podczas swojego wystąpienia podkreśliła, iż tego dnia zabito też wiele marzeń, wiele niewypowiedzianych słów, pozostawiając na ich miejscu smutek i żal, których nie wyleczy czas.

– Oblężenie Sarajewa to okres, który pozostawił trwały ślad w naszym życiu. My, niestety, jesteśmy prawdziwymi ofiarami, których sensem życia jest dążenie do sprawiedliwości, do ukarania wszystkich zbrodniarzy. Żadna z ofiar nie zostanie zapomniana – powiedziała Karović, dodając, że najwięcej zabitych było wśród zwykłych cywilów, osób chcących zwyczajnie przetrwać w nieludzkich warunkach.

Na podstawie raportów i analiz komisji eksperckich ustalono, iż pocisk moździerzowy kalibru 120 mm został z pozycji serbskich we wsi Mrkovici. Trybunał Haski skazał komendanta korpusu, Stanislava Galicia, za zbrodnie przeciwko ludzkości, łamanie praw i zwyczajów wojennych. W oskarżeniu uwzględniona została również masakra na Markale. Galić odbywa e karę dożywotniego więzienia w Niemczech. Obecnie toczy się proces Dragana Miloševicia, którego stanowisku przejął Galić, oraz schwytanego o w maju 2011 r. Ratka Mladicia.

Źródło: sutra.ba

 

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE