Home / Bałkany / Serbia / 20 najpopularniejszych atrakcji turystycznych Serbii!
Belgrad - blic.rs

20 najpopularniejszych atrakcji turystycznych Serbii!

Nie od dziś wiadomo, że Serbia wraz z jej dziedzictwem naturalnym i kulturowym posiada bardzo duży potencjał turystyczny. Dunaj przecinający kraj na pół, liczne zabytki z okresu panowania Imperium Osmańskiego, malownicze góry umożliwiające uprawianie turystyki górskiej, bezlik średniowiecznych monasterów rozsianych po terenie całego kraju – wszystko to stanowi o atrakcyjności turystycznej Serbii, którą kraj z roku na rok co raz efektywniej wykorzystuje.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez serbski Główny Urząd Statystyczny, w 2013 roku Serbię odwiedziło 2.2 miliona turystów, którzy korzystali z zakwaterowania na łącznie 6 milionów noclegów. W 2014 roku liczba odwiedzających wzrosła o 12%. Turyści najchętniej odwiedzali Belgrad i Nowy Sad, ale popularnością cieszyły się również inne większe miasta, uzdrowiska oraz miejscowości położone w górach.

Pierwsze miejsce pod względem popularności oraz  ilości wykorzystanych noclegów w 2014 roku zajął oczywiście Belgrad (1.1 miliona noclegów). Stolicę Serbii słynącą z urozmaiconego kalendarza kulturalnego, bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego, intensywnego życia nocnego oraz częstych festiwali i wydarzeń sportowych odwiedza rocznie więcej turystów niż wszystkie pozostałe atrakcje turystyczne razem wzięte.

Drugą najpopularniejszą serbską destynacją turystyczną jest stolica Wojwodiny, a zarazem drugie największe miasto kraju – Nowy Sad (183 tys. noclegów). Miasto swoją popularność zawdzięcza nie tylko zabytkowej starówce i naddunajskiej twierdzy Petrovaradin, ale również organizowanemu co roku międzynarodowemu festiwalowi muzycznemu Exit.

Kolejna pozycja na liście najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Serbii przypada kurortowi górskiemu Zlatibor położonemu w paśmie Alp Dynarskich w zachodniej części kraju (78.5 tys. noclegów). Zlatibor dysponuje idealnymi warunkami do uprawiania sportów zimowych zimą oraz pieszej turystyki górskiej w pozostałe miesiące roku.

Najbardziej lubianym przez turystów uzdrowiskiem zajmującym czwarte miejsce pod względem atrakcyjności turystycznej jest Vrnjačka banja (66.5 tys. noclegów). Ośrodek odwiedzają przede wszystkim turyści z Rosji i Bułgarii, jak również z Macedonii, Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny.

Piąte najpopularniejsze miejsce to największe miasto południowej Serbii i trzecie największe miasto w całym kraju – Niš (58.5 tys. noclegów), na atrakcyjność  którego wpływa przede wszystkim malowniczy krajobraz górski oraz festiwal jazzowy Nishville. Tuż za nim na liście uplasowuje się Kopaonik, czyli drugi po Zlatiborze najczęściej odwiedzany serbski kurort górski.

Kolejne pozycje to miasto Subotica – istna mozaika narodowościowa, miasto pograniczne, w którego charakterze da się wyczuć silne wpływy węgierskie oraz Kragujevac – popularny głównie wśród turystów z Włoch, Bośni i Hercegowiny oraz Słowenii.

Następne pięć miejsc na liście przypada uzdrowiskom Gornja Trepča, Banja Koviljača, Banja Kanjiža, Banja Palić i Bukovička Banja. W dalszej kolejności znajduje się park narodowy Tara, uzdrowisko Sokobanja oraz kurort górski Stara Planina, a listę dwudziestu największych atrakcji turystycznych Serbii zamykają uzdrowiska Banja Vrdnik, Prolom Banja, Banja Junaković oraz Niška Banja.

Źródła: kucastil.rs, hotelijeri.com

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE