Home / Bałkany / BiH / 21. rocznica masakry w Srebrenicy
ba.n1info.com
ba.n1info.com

21. rocznica masakry w Srebrenicy

Pozarządowa organizacja „Kobiety w czerni”, w ramach oddania hołdu ofiarom masakry w Srebrenicy, zorganizowała na Placu Republiki w Belgradzie performance „Srebrenica 8372″. Zbrodnie wojenne na serbskich mieszkańcach Srebrenicy stały się natomiast tematem wystawy w galerii „Progres”.

Tak zwany performance z okazji 21. rocznicy wydarzeń w Srebrenicy został zorganizowany dzięki wsparciu kolektywu artystycznego Centrum Multimedialne „Led art” z Nowego Sadu, Teatru Dah w Belgradzie oraz aktywistów społecznych.

Koordynatorka pozarządowej organizacji „Kobiety w czerni” Staša Zajović wyjaśniła, że celem akcji jest „okazanie solidarności i współczucia ofiarom ludobójstwa w Srebrenicy”, ale również przesłanie wiadomości mieszkańcom Serbii, aby zdystansowali się od wydarzeń sprzed 21 lat i skoncentrowali na okazaniu współczucia pokrzywdzonym.

Ma to być również wiadomość wysyłana rządowi serbskiemu – jak najszybciej musi zostać uchwalona ustawa o ludobójstwie w Srebrenicy, która odetnie obecną władzę naszego państwa od zbrodni poprzedniego reżimu. Zajović dodała również, że nie będzie można mówić o jakiejkolwiek zgodzie oraz poprawie międzysąsiedzkich relacji dopóki nie zostaną spełnione podstawowe warunki – szacunek dla faktów, które ustanowił sąd oraz ujawnienie prawdy.

Uczestnicy akcji pojawili się na placu z transparentami „Pamięć”, „Odpowiedzialność”, „Nigdy nie zapomnimy ludobójstwa w Srebrenicy”, a wydarzenie przebiegło bez żadnych incydentów, w asyście pilnującej porządku policji.

Srebrenica jest również tematem wystawy zorganizowanej niedaleko Placu Republiki, w galerii „Progres”, poświęconej Serbom zamordowanym w tym regionie w latach 1992 – 1995. Zorganizowania wystawy fotograficznej dokumentującej Serbów, którzy stracili życie pomiędzy 1992 a 1995 rokiem w pięciu gminach nad rzeką Driną podjęła się również organizacja polityczna Zavetnici.

Rocznica obchodzona jest także w samej Srebrenicy. Miasteczko zamieniło się na te kilka dni w prawdziwy jarmark. Sprzedawcy z całej Bośni i Hercegowiny od wczesnych godzin porannych handlują czym tylko się da. Na straganach można dostać pieczoną jagnięcinę, tradycyjne ćevapčici, zimne napoje oraz wszelkiego rodzaju pamiątki. Tak, jakby mieszkańcy Bośni zapomnieli, że powodem obchodów jest rocznica zbrodni na ponad 8 tysiącach osób, a nie wiejskie dożynki.

Na stoiskach, zaledwie kilkaset metrów od Centrum Pamięci Srebrenica-Potočari, handlarze sprzedają również podkoszulki w rozmiarze 8.372 (liczba ofiar masakry w Srebrenicy), ozdobne dywany, kwiaty, słodycze, książki i flagi. Turyści przechadzają się z watą cukrową robiąc sobie pamiątkowe „selfie”.

Jak donosi serbski portal informacyjny Blic, handlarze nie narzekają na zarobki, a większość z nich przyjeżdża ze swoimi straganami na obchody rocznicy od lat.

Oczekuje się, że w tym roku Srebrenicę odwiedzi ponad 30 tysięcy osób.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, blic.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE