Home / Bałkany / Czarnogóra / 2,3 mln EUR dla Czarnogóry w ramach programów krajowych IPA
Crna-Gora-EU-zastava - novosti.rs

2,3 mln EUR dla Czarnogóry w ramach programów krajowych IPA

UE przeznaczy 18 mln EUR na pomoc przedakcesyjną dla Czarnogóry, 3,3 mln EUR współfinansuje Czarnogóra, oświadczył główny negocjator Czarnogóry z Unią Europejską Aleksandar Andrija Pejović po podpisaniu porozumienia finansowego ds. programów krajowych IPA na rok 2012 i 2013. Łącznie chodzi o sumę 21 297 103 EUR. W konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Podgoricy, wziął udział także szef departamentu ds. Czarnogóry i Chorwacji w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia Dirk Lange.

Jak podkreślił Pejović, na program ubiegłego roku składają się projekty skupiające wokół praworządności, ochrony środowiska naturalnego, zużycia energii, a także łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. W tym roku program będzie kontynuowany w dziedzinie trwałych rozwiązań dla uchodźców i wysiedleńców oraz rozwoju potencjału statystyk społecznych i biznesowych.

- W przyszłości postaramy się powiązać pomoc finansową z dokumentami strategicznymi i celami Czarnogóry na drodze do UE – zapowiedział Lange.

Skomentował także czwartkowe spotkanie z przedstawicielami partii DF, SNP CG i PCG, Miodragiem Lekiciem, Srdjanem Miliciem i Darko Pajoviciem, którego głównym tematem była obecna sytuacja polityczna Czarnogóry oraz niedawne wybory prezydenckie. Na zebraniu poruszono również sprawę akcji „Snimak“, która jest materialnym dowodem korupcyjnej i nielegalnej działalności partii rządzących.

- Na wczorajszym spotkaniu liderzy opozycji poinformowali mnie o swoich poglądach na temat wyborów prezydenckich i sytuacji po nich w Czarnogórze. Zasugerowałem, że te kwestie rozstrzyga się przez instytucje. Przewodniczący czarnogórskiego parlamentu Ranko Krivokapić powiadomił mnie, że wszystkie zagadnienia, które opozycja uważa za sporne, będą na porządku dziennym podczas posiedzenia we wtorek – oznajmił Lange, dodając, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni monitorował rozwój sytuacji związanej z aferą „Snimak“ i jest zadowolony z działań podjętych przez instytucje wokół tego problemu.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE