Home / Bałkany / BiH / 24. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w Međugorje
httpwww.frama.baindex.phpimagefokusImage195.jpg

24. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w Međugorje

1 sierpnia br. w Međugorje rozpoczął się 24. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży, który powstał w 1990 roku z inicjatywy ojca Slavka Barbaricia. Przedstawiciel Wspólnoty Turystycznej z Međugorje, Željko Vasilj, powiedział dziennikarzom agencji Anadolija, że początkowo Međugorje odwiedzało kilkaset młodych ludzi, a obecnie każdego roku przyjeżdża nawet od 30 do 50 tys. Podczas tego modlitewnego spotkania młodzież ma m. in. szansę wysłuchać świadectw o nawróceniach i wyborach drogi życiowej. Na trwający 6 dni festiwal przyjeżdżają młodzi ludzie z ponad 50 krajów. Razem ze swoimi kolorowymi flagami stanowią bardzo ciekawy widok. Program obejmuje wykłady, świadectwa oraz codzienne modlitwy w godzinach 9-12 oraz 16-22.

Međugorje od 32 lat przyciąga rzesze turystów nie tylko w trakcie festiwalu. Ocenia się, że miejsce to odwiedziło już 40 mln ludzi. Željko Vasilj zaznaczył, że na ogół osoby, które zwiedzają Međugorje korzystają z noclegu i spędzają tam średnio 4 dni. W lecie prawie codziennie przyjeżdżają jednodniowe wycieczki z Dalmacji. Vasilj dodał także, że bardzo wielu turystów po krótkim pobycie wraca do Međugorje z rodzinami i zostaje na kilka dni.

Međugorje odwiedzają turyści z ok. 120 krajów. Wśród zwiedzających przeważają Włosi, jednak do tej miejscowości przyjeżdżają nawet ludzie z Chile, RPA, Australii czy Niwej Zelandii. Ok. 70% gości korzysta z autokarów (najczęściej z krajów europejskich), a 20% decyduje się na samolot (lądują w Splicie, Dubrowniku lub Mostarze). Željko Vasilj zapewnił o współpracy z lotniskiem w Mostarze, jednak boryka się ono z szeregiem trudności.

Sierpień jest najważniejszym miesiącem dla Međugorje. W tym roku, po raz pierwszy od 15 lat, odnotowano spadek liczby turystów w stosunku do zeszłego sezonu o ok. 10% (główną przyczyną jest globalny kryzys). Jednak dopiero w listopadzie skończy się sezon i wtedy będzie można ostatecznie oszacować ilu ludzi odwiedziło w tym roku Međugorje.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE