Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Coraz więcej mleka z importu

Macedonia: Coraz więcej mleka z importu

Macedonia w ubiegłym roku wydała około 40 mln EUR na import mleka i produktów mlecznych. Według danych Izby Gospodarczej, w 2011 r. sprowadzono 31,4 mln ton mleka i przetworów mlecznych, podczas gdy na eksport przeznaczono jedynie 3,7 mln ton.

Na półkach macedońskich sklepów w ostatnich miesiącach dominuje mleko serbskie, chorwackie, bośniackie czy słoweńskie. Rynek macedoński jest zalany mlekiem z importu. Według oficjalnych statystyk, macedońscy rolnicy wyprodukowali w 2010 r. 394 mln l mleka. W zeszłym roku produkcja mleka krowiego wzrosła o 1,3%, lecz wzrósł również import. Jeśli chodzi o mleko kozie i owcze, produkcja spadła odpowiednio o 22 i 2,4%. Ministerstwo Rolnictwa zdaje sobie sprawę z braku mleka i dlatego w tym roku przeznaczy na ten cel sporą część dotacji.

Grupa produkcji i przetwórstwa mleka w Izbie Gospodarczej Macedonii sugeruje, aby subwencje dostawali jedyni ci producenci, którzy produkują co najmniej 3 tys. litrów mleka rocznie, a pieniądze wypłacane były według klas (największe dotacje za surowe mleko klasy ekstra, 20% niższe za mleko pierwszej klasy, a o kolejne 20% mniej za mleko klasy drugiej). Zachęcałoby to producentów do dbania o jakość mleka. Słaba konkurencyjność krajowego mleka narzuca potrzebę konsolidacji gospodarstw.

– W Macedonii 75% gospodarstw to gospodarstwa małe, tradycyjne, niskowydajne, posiadające od jednej do trzech krów, które w ciągu roku dają od 2 do 3 tys. litrów mleka. Jedynie około 3% to gospodarstwa wyspecjalizowane, posiadające ponad 20 wysokomlecznych krów, a 1% gospodarstw posiada ponad 50 krów – mówią przedstawiciele Izby Gospodarczej.

Dane Grupy produkcji i przetwórstwa mleka przy Izbie Gospodarczej różnią się znacznie od tych z Państwowego Urzędu Statystycznego. Według nich produkcja mleka spadła w ubiegłym roku o 11% w porównaniu z rokiem 2007, kiedy dotacje zostały wprowadzone. Produkcja mleka krowiego spadła o 11,7%, owczego o 8,9%,a  koziego o rekordową wartość 53%.

Eksperci twierdzą, że mleczność macedońskich krów jest niska i waha się w granicach od 2 do 2,5 tys. litrów rocznie, a dzienna krajowa produkcja mleka to 250 tys. l. Należy zatem pracować nie tylko nad poprawą jakości mleka, ale i nad zwiększeniem mleczności krów.

 

Źródło: dnevnik.com.mk, novini.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE