Home / Bałkany / Czarnogóra / 29% hoteli w Czarnogórze to obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe. Gośćmi, głównie obcokrajowcy
budva-hotelmontenegro.info

29% hoteli w Czarnogórze to obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe. Gośćmi, głównie obcokrajowcy

W Czarnogórze znajduje się 96 hoteli wyższej kategorii: cztero- i pięciogwiazdkowych, co stanowi 29% ich ogólnej liczby. Obiekty te oferują 11 090 miejsc noclegowych (34%). Jest to jednak niewystarczająca liczba, zainteresowanie zapleczem hotelowym kraju jest bowiem w tym roku bardzo duże, poinformowała portal Pobjeda, wiceminister turystyki, Željka Radak.
Około 85% gości luksusowych hoteli, to obcokrajowcy. – W okresie styczeń-czerwiec tego roku, w porównaniu do tego samego czasu w 2012 roku, nastąpił wzrost liczby noclegów wśród turystów z Europy Zachodniej: Francji (11%) i Wielkiej Brytanii (8%), a także z północnej Europy: z Finlandii (prawie 60%), czy Norwegii,13%, oświadczyła Radak, podkreślając, że jak zwykle dobra jest frekwencja turystów z Rosji i Serbii.
Interesujące jest to, że rośnie liczba noclegów wśród turystów z tych rynków turystycznych, które są dla Czarnogóry konkurencyjne. – Podróżni z Hiszpanii, zrealizowali większą liczbę noclegów, o 62%, a odwiedzające nasz kraj osoby z Grecji o 28%. Zestawiając wyniki z 2012 rokiem, wzrosła także liczba dni pobytu wśród turystów przybywających spoza Europy, m.in. z Kanady (46%), Nowej Zelandii (43%), USA (16%) i Australii (11%).
– Wypełnienie hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych, wahało się w czerwcu tego roku, w granicach 78%-80%, a w sierpniu 90%-99%, powiedziała Radak i dodała, że już przed sezonem wypełnienie tych obiektów było zadowalające. Na chwilę obecną, niektóre hotele mają obłożenie o 20-30% większe niż w tym samym okresie w 2012 roku. Celem strategicznym rozwoju turystyki Czarnogóry jest, by stać się jednym z bardziej znaczących miejsc turystycznych w basenie Morza Śródziemnego i w Europie.
– W celu zapewnienia warunków dla lepszego pozycjonowania Czarnogóry, jako kierunku turystycznego, Komisja Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, podejmuje działania, wśród których znalazła się m.in. kategoryzacja obiektów turystycznych, zgodnie z międzynarodowymi standardami – wyjaśnia wiceminister. Jeśli spojrzymy na tendencje w 2008 roku, kiedy zaczęła się kategoryzacja, widać wzrost korzystania z opcji noclegowych wyższej kategorii. W 2012 roku, korzystanie z łóżek w cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach wzrosło o 25,4% w porównaniu do 2008 roku (18,5%). Jednocześnie zmniejszyła się liczba noclegów w hotelach dwugwiazdkowych (w 2008 roku wynosiła 53,87%, a w 2012-36,4%), mówi Željka Radak.
Hotele cztero- i pięciogwiazdkowe znajdują się prawie we wszystkich miastach Czarnogóry, z wyłączeniem miast: Plužine, Bijelo Polje, Andrijevica i Šavnik. Na wybrzeżu, najwięcej tych obiektów, bo 31 znajduje się w Budwie, w Podgoricy 18, Kotorze 11, następnie w miejscowości Žabljak 4 i po dwa hotele w Kolašinie i Pljevljach.
Hotelarze informują, że ceny dwuosobowego pokoju wahają się w granicach 83-128 euro (nocleg ze śniadaniem), 98-141 euro z opcją połowy wyżywienia, 138-162 euro za pełne wyżywienie. Ceny przed i po sezonie, są niższe o 10-15%, w zależności od hotelu.
W ekskluzywnych obiektach, ceny są jeszcze wyższe. W hotelu Aman Sveti Stefan, za nocleg ze śniadaniem trzeba zapłacić od 900 euro, do nawet 3500 euro, podczas gdy za dwuosobowy pokój w hotelu Splendid ceny wahają się od 230-270 euro.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE