Home / Polityka / Słowenia: PS o wyborach prezydenckich i zmianach w ustawodawstwie

Słowenia: PS o wyborach prezydenckich i zmianach w ustawodawstwie

Rada partii Pozitivna Slovenija (PS) podczas czwartkowych obrad poruszyła kwestię jesiennych wyborów prezydenckich oraz planowanych zmian w ustawodawstwie.

Posłowie podjęli decyzję o jednogłośnym poparciu kandydatury prezydenckiej Danilo Türka, jak oznajmił przewodniczący PS Zoran Janković.

Na zebraniu została poruszona również kwestia zmian w ustawie o referendum. Propozycja przyjęta na bazie porozumienia wszystkich partii – jak podkreślił Janković – zakłada, iż aby referendum było ważne wymagane jest uczestnictwo 35% kworum. Przewiduje ona również, że w drodze referendum nie będzie możliwości decydowania o podejmowaniu środków nadzwyczajnych w przypadku klęsk żywiołowych oraz obrony kraju, ani w przypadku zagrożenia praw człowieka i jego podstawowych wolności, czy też przy podejmowaniu decyzji w sprawach podatkowych.

Na czwartkowym posiedzeniu, Rada również jednogłośnie podjęła decyzję odnośnie sprzeciwienia się rozwiązaniu senatu. Niemniej jednak, uczestnicy spotkania byli zgodni co do potrzeb reorganizacji tej instytucji, jak zaznaczył Janković.

 

Źródło: delo.si, siol.net.si, reporter.si,

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE