Home / Bałkany / Albania / Albania: Inflacja w czerwcu rośnie do 2,2%

Albania: Inflacja w czerwcu rośnie do 2,2%

W czerwcu albańska gospodarka zanotowała wzrost inflacji o 0,3 pproc.  w porównaniu do maja do 2,2%, wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystyczny (INSTAT). Średnioroczna stopa inflacji znalazła się w ten sposób w widełkach celu inflacyjnego Banku Albanii na lata 2012-2014, czyli 3% ± 1 pproc., po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

Do wzrostu inflacji przyczynił się przede wszystkim wzrost cen żywności i napoi bezakloholowych (wzrost cen o 2,7% r/r, w tym szczególnie ceny owoców i warzyw), ochrony zdrowia (3,2%, szczególnie leków) i transportu (3,2%).

Równocześnie w czerwcu kolejny miesiąc z rządu spadały ceny odzieży i obuwia, o 2,3% r/r.

W skali miesiąca indeks cen konsumpcyjnych ponownie spadł o 0,8%. W czerwcu niższe niż w maju były ceny żywności i napoi bezalkoholowych (o 1,8%), oraz usług transportowych (0,9%), tych ostatnich głównie z powodu spadku cen paliw.

Dane pokazują, że prognozy Banku Centralnego zapowiadające powolny wzrost inflacji z bardzo niskich wartości na początku roku były słuszne. Bank Albanii oczekuje jednak, że z powodu słabego popytu inflacja utrzyma się poniżej poziomu 3%.

Pogorszenie sytuacji gospodarczej wpłynęło negatywnie na poziom życia obywateli oraz sytuację przedsiębiorców, którzy zmuszeni zostali do redukcji kosztów i szukania oszczędności.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-czerwiec 2012 r.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE