Home / Gospodarka / Turystyka / Słabe wyniki słoweńskiej turystyki

Słabe wyniki słoweńskiej turystyki

Słoweńskie przedsiębiorstwa turystyczne w ostatnim czasie odnotowują straty. Uczestnicy okrągłego stołu w Portorožu „Kaj kažejo številke slovenskemu turizmu?”(„Co wynika z liczb dla słoweńskiej turystyki?”)  zorganizowanego przez Wydział turystyki „Turistica” zastanawiali się nad powodem słabszych wyników w tej branży. Wnioski płynące z dyskusji to przede wszystkim sugestie mówiące o tym, aby poświęcić więcej środków na promocję, o czym wspomina przewodniczący Turystyczno – wypoczynkowej Izby Gospodarczej  (Turistično gostinska zbornica) – Zdravko Počivalšek.

Sukces słoweńskiej turystyki debatujący upatrują w przyciągnięciu większej ilości zagranicznych gości  Według nich na krajowym rynku nie można zbudować dobrze prosperującej turystyki.

Zdaniem szefa Wydziału Turystyki Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii Mai Paternoster należy zwrócić uwagę na rezultaty przedsiębiorstw, od aspektów związanych ze stawkami najmu po sprzedaż wycieczek. Szansę na poprawienie tej sytuacji Paternoster upatruje również w szkoleniach pracowników.

Dyrektor Słoweńskiej organizacji turystycznej Maja Pak zaproponowała również zmiany, które miałby przyczynić się do skuteczności promocji oraz efektywności kadr zarządzających w hotelach, czy też ich edukacji.

Turystyka w Słowenii stanowi około 12 % PKB. Zdaniem Pak, daje to jej pośredni wpływ na gospodarkę i równocześnie jest potencjałem do wykorzystania.

 

Źródło: web.vecer.com, primorska.info

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE