Home / Gospodarka / Inwestycje / Rosyjscy oligarchowie inwestują w chorwackie wybrzeże

Rosyjscy oligarchowie inwestują w chorwackie wybrzeże

Najbogatsi rosyjscy przedsiębiorcy od dwóch dekad wykazują duże zainteresowanie chorwackim wybrzeżem i to nie tylko jako turyści i właściciele ekskluzywnych willi w nadmorskich kurortach oraz ogromnych jachtów zacumowanych na chorwackich nabrzeżach, ale również jako inwestorzy. Pierwsi rosyjscy miliarderzy zaczęli kupować wille i inwestować w chorwackie wybrzeże na początku lat 90-tych XX w., a ich zainteresowanie budziły wówczas głównie tereny w regionie Opatia. Obecnie bogaci Rosjanie coraz częściej nabywają nieruchomości w Dubrowniku i jego okolicach, a niejednokrotnie, oprócz zakupu willi, postanawiają inwestować w tej części Chorwacji. Warto dodać, że Rosjanie są dziś najliczniejszymi inwestorami w Czarnogórze, o czym pisaliśmy już na naszym portalu.

Najczęstsze powody dla których rosyjscy oligarchowie, a coraz częściej również zamożni przedstawiciele tamtejszej klasy średniej, decydują się na zakup nieruchomości w chorwackich nadmorskich kurortach oraz rozpoczęcie tam działalności gospodarczej, są czyste morze, dobre położenie geograficzne, sprzyjający wakacyjnemu wypoczynkowi klimat oraz przyjacielski stosunek miejscowej ludności do turystów.

Jednym z najbogatszych rosyjskich oligarchów mających biznesowe związki z chorwackim wybrzeżem jest – działający w sektorze bankowym, naftowym i telekomunikacyjnym – przedsiębiorca Michaił Fridman. Zajmujący 57 miejsce na liście światowych miliarderów wg miesięcznika „Forbes” i 6 miejsce na liście najbogatszych Rosjan, z majątkiem szacowanym na 13,4 mld USD, Fridman planował zainwestować miliard EUR w nowatorski projekt „Brijuni Rivijera” mający na celu stworzenie nowoczesnej bazy turystycznej na chorwackiej wyspie Brijun.

Kolejny rosyjski miliarder inwestujący w Chorwacji to zarabiający na przemyśle naftowym i metalurgicznym Wiktor Wekselberg (64 miejsce na liście światowych miliarderów, 8 na liście najbogatszych Rosjan, z majątkiem szacowanym na 12,4 mld USD). Jest on właścicielem położonej w Dubrowniku willi Lozica, a także firmy Tifon Labirint i restauracji Labirint. Planował także budowę sali koncertowej w miejscowości Grad, ale jego oferta została odrzucona.

Roman Abramowicz, główny udziałowiec koncernu stalowego Evraz Group oraz właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, pojawia się na chorwackim wybrzeżu głównie jako turysta. Ten biznesmen – 68 na liście najbogatszych ludzi na świecie i 9 najbogatszy Rosjanin – w czasie rejsów swoim jachtem odwiedza takie miejsca jak Dubrownik, Zadar, Rovinj czy wyspa Hvar.

Jednym z najpiękniejszych jachtów na całym wybrzeżu Adriatyku – futurystycznym „Projektem A” zaprojektowanym przez Philipa Stocka, pochwalić się może 11 najbogatszy człowiek w Rosji i 81 na świecie Andrej Melniczenko, który swój majątek, oceniany na 10,8 mld USD, zdobył dzięki inwestycjom w sektorze węgla oraz nawozów. Jego związki z Bałkanami są zarówno rodzinne (żona Melninczenki – Aleksandra – to serbska modelka i piosenkarka), jak i biznesowe – głośno mówi się o jego planach zainwestowania w klub koszykarski z Zadaru oraz możliwej budowie przystani dla mega jachtów w Archipelagu Zadarskim.

Źródła: jutarnji.hr, brijunirivijera.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE