Home / Bałkany / BiH / 4 marca Dniem Solidarności z Muzeum w Bośni i Hercegowinie

4 marca Dniem Solidarności z Muzeum w Bośni i Hercegowinie

cultureshutdown.net

Z powodu kryzysu gospodarczego, który od dłuższego czasu nęka Bośnię, rząd postanowił zamknąć kilka instytucji, w tym m.in. Muzeum Narodowe (Zemaljski Muzej BiH). Niedostępnych jest też wiele bibliotek i galerii. Problemy wynikają w dużej mierze z nieokreślonego statusu prawnego tych instytucji, przez co rząd nie chce ich wspomagać finansowo. Bolesnym rezultatem takich decyzji jest odcięcie społeczeństwa od dóbr kultury i historii państwa, nie wspominając już o turystach, którzy odwiedzając Bośnię nie mają możliwości zwiedzenia instytucji, o których mogą przeczytać w przewodnikach. Co gorsza, kolejne muzea, biblioteki i galerie wkrótce mogą zostać zamknięte bowiem od dłuższego już czasu toną w długach.

Narodowe Muzeum Bośni zamknięte zostało 4 października 2012 roku po 124 latach działalności. Narodowa i Uniwersytecka Biblioteka Bośni i Hercegowiny z powodu nieokreślanego statusu prawnego nie może liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Aktualnie w budynku nie ma elektryczności, ogrzewania i wody, a pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń od początku 2012 roku. Galeria Sztuki Bośni i Hercegowiny również ma problemy z ustaleniem statusu prawnego i nie jest możliwe nawet pozyskiwanie prywatnych sponsorów. Galeria została zamknięta w lipcu 2012 roku.

Aby pokazać sprzeciw wobec działań rządu, w Internecie powstała specjalna inicjatywa pod nazwą Culture Shutdown (CultureShutdown.net), która ma pokazać światu problem jaki dotknął Bośnię i Hercegowinę, a dokładniej jej kulturę. Autorzy projektu zapewniają, że nie są związani z żadną partią polityczną, chcą jedynie wywołać dyskusję na temat finansowania instytucji kulturalnych i znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Pragną też zjednoczyć ludzi różnych narodowości, wyznań i poglądów politycznych, których łączy chęć dbania o kulturę. Autorami inicjatywy są Azra AkšamijaMaximilian Hartmuth, których szybko wsparło wielu dziennikarzy, pracowników akademickich, artystów, bibliotekarzy i innych działaczy.

Ważnym elementem projektu będzie dzień 4 marca, w którym wszystkie instytucje, które przyłączą się do Culture Shutdown wyrażą swoją solidarność z zamkniętymi i zadłużonymi obiektami w Bośni i Hercegowinie. Akcja rozpocząć się ma już od 1 marca. Każde muzeum, biblioteka czy galeria może oznaczyć jeden ze swoich obiektów czy ekspozycji taśmą z logiem akcji Culture Shutdown (czarny napis na żółtym tle). Taśma powinna być widoczna w okresie od 1 do 3 marca – każdy w ten sposób oznakowany obiekt powinien być sfotografowany, a zdjęcie przesłane do autorów akcji, którzy nadesłane dokumentacje opublikują 4 marca na swojej stronie internetowej. Utworzona zostanie w ten sposób wirtualna wystawa obiektów historycznych czy kulturowych z całej Europy, a widniejące na każdym zdjęciu logo Culture Shutdown pokaże, jak wielki zasięg ma owa inicjatywa i jak ważna jest dla wszystkich narodów kultura.

Lista instytucji, które potwierdziły udział w akcji wciąż się wydłuża. Znajdują się na niej m.in. Academy of Arts Berlin (Niemcy), Muzeum Archeologiczne w Zagrzebiu i Muzeum Dubrownika (Chorwacja), Muzeum Folklorystyczne w Wiedniu (Austria), Muzeum Holocaustu na Florydzie (Stany Zjednoczone), Muzeum Energii w Bjerringbro (Dania), Galeria Belo-Galsterer w Lizbonie (Portugalia), Archiwum Żydów Węgierskich (Węgry), Muzeum Imigracji w Melbourne (Australia), Fundacja Juan Miro w Barcelonie (Hiszpania), Muzeum De Paviljoens w Almere (Holandia), Muzeum Miasta Sarajewa (Bośnia), Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Sadzie i Muzeum Jugosławii w Belgradzie (Serbia),  Muzeum Sztuki Współczesnej w Lublanie (Słowenia), Muzeum Etnologiczne w Osace (Japonia), Narodowe Muzeum Księstwa Monako, Qatar Art Center w Doha (Katar), Muzeum Oslo (Norwegia), Fundacja Pro Arte w Helsinkach (Finlandia), Królewski Instytut Sztuki w Sztokholmie (Szwecja) oraz Uniwersytety m.in. w Chicago, Padwie, Sarajewie, Splicie, Skopju, Tasmanii czy Manchester. Również polskie instytucje solidaryzują się z Bośnią – do akcji przystąpi Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Więcej informacji dotyczących akcji znaleźć można na stronie CultureShutdown.net

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE