Home / Bałkany / BiH / BiH: Partia Niezależnych Socjaldemokratów wyrzucona z Międzynarodówki Socjalistycznej

BiH: Partia Niezależnych Socjaldemokratów wyrzucona z Międzynarodówki Socjalistycznej

Podczas 24. Kongresu Międzynarodówki Socjalistycznej w Kapsztadzie ogłoszono, że – zgodnie z decyzją Komisji ds. Etyki – Partia Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD) została wykluczona z powodu działalności i retoryki, które nacechowane są nacjonalizmem i ekstremizmem. Przewodniczący Komisji, Maurice Braud, już w roku ubiegłym ostrzegał, iż jeśli SNSD nie zmieni sposobu prowadzenia swojej polityki, grozi jej usunięcie z Międzynarodówki, tak jak to się stało w przypadku Młodych Socjaldemokratów, młodzieżówki SNSD, która wykluczona została z IUSY – Młodzieżowej Unii Młodych Socjalistów.

SNSD wydała oświadczenie, iż nie zmieni swojego programu związanego ze sprawami wewnętrznymi BiH, nawet pod naciskiem silniejszym niż ze strony MS. W ogłoszeniu tym padło również stwierdzenie, że postępowanie przeciwko SNSD zainicjował Zlatko Lagumdžija, zarzucając partii nacjonalizm, choć „SNSD naciskała jedynie na poszanowanie porozumienia z Dayton i wynikającego z niego statusu RS”.

Zdaniem SNSD, dla członków Komisji jasne było, iż nie chodzi tu ani o etykę, ani o ideologiczny spór, lecz o dwie przeciwstawne koncepcje dotyczące przyszłości BiH, z powodu których SNSD „musi słono zapłacić za walkę z bośniackim nacjonalizmem Lagumdžiji”. Wielokulturowość, wieloetniczność i wielowyznaniowość, które uznawane są za ideały MS, przez Lagumdžiję i większość bośniackich liderów politycznych są traktowane jako elementy umożliwiające jedynie dojście do władzy. SNSD dodaje również, iż pozostanie przy programie dalszego umacniania pozycji RS, a wykluczenie z Międzynarodówki nazywa „przypomnieniem o tym, że polityka oparta jest na stereotypach i próbach rewizji porozumienia z Dayton”.

Milorad Dodik zarzuca Lagumdžiji, iż najlepiej odzwierciedla „bojowość kłamliwego demokraty, który nie jest już w stanie ukryć swoich prawdziwych zamiarów”. Jego zdaniem, dla wszystkich prócz Lagumdžiji jest jasne, że BiH nie może tak dalej egzystować, a zarówno SNSD, jak i Partia Akcji Demokratycznej (SDA) mają swoje powody, by występować przeciwko polityce prowadzonej przez lidera SDP. Dodaje również, że „to z Lagumdžiją zawarł cichą umowę o zniszczeniu BiH, nie z Tihiciem i SDA”, a „RS jest szczególnie zadowolona, iż Lagumdžija przyłączył się do rozbiórki BiH”

Lagumdžija na wiecu SDP w Zenicy oznajmił natomiast, iż ci, którzy dążą do podziału BiH, nie osiągną tego, a już na pewno nie w sposób pokojowy. Oskarżył przy tym lidera SDA Suljemana Tihicia o wejście w koalicję z Dodikiem dążącą do rozpadu BiH.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE