Home / Polityka / Słoweńska Partia Piratów wkracza na scenę polityczną

Słoweńska Partia Piratów wkracza na scenę polityczną

Na słoweńską scenę polityczną wkracza Partia Piratów. Przypomnijmy, iż ten międzynarodowy ruch społeczno-polityczny propaguje ochronę życia prywatnego, wolny dostęp do dóbr kultury i walkę z prywatnym monopolem. Na 17 października wyznaczono datę kongresu założycielskiego, podczas którego partia formalnie zostanie zarejestrowana. Obecnie liczy 130 członków.

Partia Piratów Słowenii działa w Towarzystwie Piratów już od 2009 roku.  Październikowy kongres, który ma oficjalnie zarejestrować jej działalność był tematem czwartkowego posiedzenia partii. „Jesteśmy odpowiedzią na zmiany w społeczeństwie”, powiedział sekretarz i szef operacyjny słoweńskich piratów Rok Andrée. Jak dodaje, celem działalności jego partii jest przybliżenie polityki do społeczeństwa. Partia w 2014 roku chce pojawić się  na europejskich wyborach parlamentarnych.

Słoweńscy piraci starają się o zatwierdzenie  prawa do kopiowania autorskich dzieł na osobisty użytek niekomercyjny. Ponadto opowiadają się za lepszą ochroną danych i prywatności i większym stopniem demokracji.

Jednak nie wybierają pomiędzy prawą czy lewą stroną politycznej sceny: „Będziemy współpracować z jedynymi i drugimi  jeśli pojawią się punkty wspólne”.  O kandydatach na prezydenta nie mają zdania, pozwalają członkom swojego ugrupowania głosować wedle własnego sumienia.

Partia do 17 października ma powiększyć swoją liczbę członków z 130 do co najmniej 200.  To oni finansują jej istnienie z własnych kieszeni. Przedstawiciele PSS (Piratska Stranka Slovenije) wyraźnie podkreślają swoją piramidalną oddolną strukturę, dodając, że przewodniczący partii Rok Deželak  nie ma monopolu na decydowanie o wszystkich kwestiach, a rozwiązania będą proponowane przez wszystkich członków.

Pierwsza partia piracka została założona 1 stycznia 2006 r. w Szwecji, pół roku później, analogiczny ruch pojawił się  również w Austrii i Niemczech. Pierwszym sukcesem tego typu partii było zdobycie dwóch mandatów w parlamencie przez szwedzką Partię Piratów w czasie europejskich wyborów parlamentarnych w 2009 r.  Pirackie partie są aktywne w Szwajcarii, Hiszpanii i Czechach.

 

Źródła: delo.si, dnevnik.si, rtvslo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE