Home / Kultura / Wydarzenia / 41.Majowe Wieczory Operowe w Skopju
majowe operowe wieczory -plakat

41.Majowe Wieczory Operowe w Skopju

Festiwal Operowy w Skopje jest największym macedońskim przeglądem różnorodnych gatunków operowych, tj. operetki, recitalu oraz baletu. Festiwal odbywa się corocznie w maju. W tegorocznym repertuarze przewidziano 5 oper, 1 balet oraz 1 recital.

Wieczory Operowe otwarto premierą „Opowieści Hoffmanna”, która została wyjątkowo ciepło przyjęta, zarówno przez licznie zgromadzoną młodą publiczność, jak i zaproszonych gości. Za muzykę odpowiadał Jacques Offenbach, rężyserią ­ Ursula Horner z Austrii, a dyrygenturę ­ Najden Todorov z Bułgarii. Na scenie pojawili się również Paul Humpoletz z Wielkiej Brytanii, solista Luigi Scifano, kontratenor z Włoch. W balecie „Don Kichot” dyrygował Aleksiej Baklan (Ukraina), a primabaleriną była Arianne Lafita (Cuba).

Tegoroczny festiwal był poswiecony 200. rocznicy urodzin Verdiego, dlatego też nie mogło zabraknąć takich oper jak La Traviata, Attyla czy Aida.

La Traviata ­ dyrygował Alessandro D’Agosttini (Włochy), w roli Violetty Valery wystąpiła Irina Lungu (Rosja), a w roli Alfreda Germonta ­ Ivan Momirov (Bułgaria)

Attyla ­ dyrygował indonezyjski dyrygent, Noornam Windjaja, reżyserem przedstawienia był Dejan Miladinovic (Serbia), w roli Attyli wystąpił Ivan Tomasev (Serbia), Ezia – Niko Issakov (Bułgaria), Odabelli ­ Sanja Kerkez (Serbia), Foresta grał natomiast Nikola Kitanovski.

Aida uświetniła zakończenie festiwalu ­ główną rol odegrała turecka sopranistka, Seda Ortac, w roli Radamesa wystąpił Mickael Spadaccini (Belgia), Amneris ­ Daniela Dyakova z Bułgarii. Dyrygentem był Oliver Balaburski, a reżyserem Dejan Proshev.

W poprzednich edycjach tego festiwalu kilkukrotnie udział brali polscy artyści: w rolach dyrygenci Janusz Przybylski (z operami Rigoletto w 1994 i 2008r., Turandot, Lidija z Macedonii i Aida w 1994 i 2010 r.), Mieczysław Nowakowski z operą Tosca oraz Aida, Tadeusz Kozłowski z „Requiem”; sopranistki: Izabela Kłosińska, Jolanta Bibel, Krystyna Rorbach, baryton Jerzy Mechliński; z baletem „Królewna Snieżka” występował natomiast Witold Borkowski.

Bartosz Cupeski

KOMENTARZE