Home / Bałkany / Kosowo / Primabalerina Silvia Tomova współpracuje z kosowskimi tancerzami

Primabalerina Silvia Tomova współpracuje z kosowskimi tancerzami

Znana bułgarska primabalerina, Silvia Tomova ponownie odwiedziła Kosowo, tym razem aby stworzyć choreografię do przedstawienia baletowego „Fluturimi kah dielli” (Lot ku słońcu). Muzyka do występu będzie kolażem utworów, w tym utworów Czajkowskiego. Poprzez artyzm ruchów tancerze wyrażą piękno, relacje międzyludzkie oraz naturę wszechświata. W spektaklu, którego premiera odbędzie się 18 października, weźmie udział 30 tancerzy, wśród których znajdą się dwie zagraniczne artystki: Israel Rodriguez z Kuby oraz Katie McDuff z Ameryki.

Dyrektor zespołu, Ahmet Brahimaj jest obecny na każdej próbie. Jego zdaniem jest to spektakl pełen emocji, bardzo trudny do zagrania. Brahimaj zapewnia, że cały zespół ciężko pracuje i nie marnuje czasu. Wszyscy wierzą, że efekty pracy będą doskonałe, szczególnie, kiedy choreografię tworzy tak znakomita artystka. Brahimaj dodał także, że ma całkowite zaufanie do Tomovej, nie tylko ze względu na jej znane nazwisko, ale przede wszystkim dzięki wcześniejszej udanej współpracy.

„Lot ku słońcu” to nie pierwszy kosowski spektakl, w którym bierze udział Silvia Tomova. Artystka stworzyła choreografię do „Piękna snu” oraz „Wieczoru baletu klasycznego” w 2008 roku. Tomova jest zadowolona ze zmian, które zachodzą w kosowskim balecie. Choreografka powiedziała, że kiedy odwiedzała ten kraj po raz pierwszy, spotkała tam tylko 10 tancerzy. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i obecnie w Kosowie znajduje się wielu znakomitych tancerzy. Współpraca z kosowską grupą jest dla Tomovej bardzo ważna. – Mogę tylko powiedzieć, że kocham balet kosowski, jestem naprawdę związana z tancerzami i kocham ich tak, jakby byli moimi dziećmi – powiedziała choreografka.

Tancerze z Kosowskiego Zespołu Baletowego muszą odpowiednio organizować swój czas na próby, ponieważ oprócz premiery przygotowują się także do świętowania 40. rocznicy powstania zespołu. Z tej okazji, 22 września grupa wystąpi na scenie w przedstawieniu pt. „Dasma” (Wesele) w choreografii tureckiego artysty Mehmeta Balkana.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE