Home / Bałkany / BiH / Inzko: W przyszłości mniej Dayton, więcej Brukseli

Inzko: W przyszłości mniej Dayton, więcej Brukseli

Wysoki Przedstawiciel ONZ dla Bośni i Hercegowiny Valentin Inzko ogłosił, iż jedyną alternatywą dla BiH i całego regionu jest Unia Europejska, dlatego też w przyszłości ważniejszą rolę w kraju odgrywać będzie Bruksela.

Inzko dodał, że mandat Biura Wysokiego Przedstawiciela w BiH zakończy się, gdy zadecydują o tym wspólnota międzynarodowa oraz Rada ds. Wdrażania Pokoju, jednakże wiele zależy od wsparcia i działań krajowych władz. Wyraził również nadzieję, że po wyborach lokalnych dojdzie do przyspieszenia spełniania wymogów europejskich.

– Rekonstrukcji poddawane są rządy kantonalne, Rada Ministrów FBiH, a także Izba Reprezentantów. Nieważne, jak to się skończy – powiedział Wysoki Przedstawiciela.

Jego zdaniem, ważne jest natomiast to, by wszystko szło do przodu na swojej „europejskiej ścieżce” i że BiH nie jest izolowana w regionie, gdyż to oznaczałoby stagnację, której nikt nie chce. Dodał także, iż nikt nie jest winny rekonstrukcji rządu w FBiH, przypominając jednocześnie, że wspólnota międzynarodowa prowadzi politykę w taki sposób, by nie mieszać się w te sprawy, gdyż rządzący powinni porozumieć się ze sobą samodzielnie.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE