Home / Polityka / Słowenia: Przygotowania do rozpoczęcia kampanii prezydenckiej

Słowenia: Przygotowania do rozpoczęcia kampanii prezydenckiej

Do wyborów w Słowenii pozostało 35 dni. Kampania wyborcza kandydatów rozpoczyna się oficjalnie 11 października  jednak ta nieoficjalna już trwa. Według sondaży rozstrzygnie się ona między trzema kandydatami: Danilo Türkiem, Borutem Pahorem oraz Milanem Zverem. Jak pokazuje ankieta tygodnika Delo, gdyby wybory prezydenckie odbyły się 1 października głosy wyborców rozłożyłyby się następująco – 36% dla Türka, 20% dla Pahora, 9% dla Zvera. Pozostali kandydaci łącznie dostaliby 2% głosów. Niezdecydowanych pozostaje wciąż 23% ankietowanych, natomiast 10% nie wyraziło chęci udziału w wyborach.

Kampania prezydencka w ostatnich dniach uległa zaostrzeniu, zwłaszcza na lewej stronie wyścigu do prezydenckiego fotela, którą reprezentują dwaj kandydaci.

Po tym jak związek weteranów (ZZB) poparł Danilo Türka, przedstawiciele SD zareagowali ostro. W wypowiedzi przewodniczącego, Igora Lukšiča, dało się słyszeć, że poparcie udzielone Türkowi przez Janeza Stankovnika było jak „wyrzeczenie się własnego dziecka”, czyli socjaldemokratycznego kandydata – Boruta Pahora. Zdaniem Zvera, poparcie ze strony ZZB i Zorana Jankovicia ustawia Türka na „skrajnie lewej” pozycji.

Obecny prezydent charakteryzuje się najbardziej opozycyjną postawą spomiędzy 3 głównych kandydatów. Bierze udział w uroczystościach, na których nie ma przedstawicieli rządu, nie poparł paktu fiskalnego, ponadto w swoich wypowiedziach kwestionuje kierunek, w jakim podąża słoweński rząd. Zver oraz Pahor rządowe reformy popierają, przy czym kandydat SD, podobnie jak Türk sprzeciwia się planowanemu podwyższeniu podatku VAT na prasę.

Wśród sondaży przedwyborczych największe poparcie udzielane jest obecnie pełniącemu urząd prezydenta Türkowi, następnie wymieniany jest Borut Pagor, a trzeci jest Milan Zver. Analitycy rynku mediów podkreślają, iż taki rozkład głosów spowodowany może być również faktem, iż aktualne stanowisko Türka zapewnia mu doskonałą, sięgającą 93,5%,  rozpoznawalność wśród ankietowanych obywateli.

Analizę nastrojów wyborczych utrudnia między innymi kampania „od drzwi do drzwi” prowadzona przez Pahora. Zdaniem komentatorów wyniki takich kroków, widoczne będą dopiero w momencie przestąpienia progu lokali wyborczych przez wyborców. To właśnie tego typu otwarte podejście do wyborcy, na zasadzie osobistego kontaktu może przynieść Pahorowi zmniejszenie dystansu między wygrywającym w sondażach Türkiem.

Milan Zver ma najmniejsze szanse na zwycięstwo w wyborach, szacują analitycy. Rzadko pojawia się publicznie, tak jakby jego kampania jeszcze się nie rozpoczęła.

Żaden z kandydatów nie posiada na tę chwilę poparcia umożliwiającego zwycięstwo w pierwszej turze wyborów. Przypomnijmy, że jeśli nie uda się wyłonić kandydata w pierwszej turze, druga planowana jest na 2 grudnia.

Przewidywana frekwencja Słoweńców wyborach kształtuję się na bardzo niskim poziomie.

Losowanie kolejności nazwisk kandydatów na prezydenta Słowenii na kartach do głosowania odbędzie się  24 października.

 

Źródło: delo.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE