Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 29.10 – 4.11 2012 r.

Chorwacja: 29.10 – 4.11 2012 r.

 

Bank Światowy i Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju podpisały umowę o pożyczce w wysokości 50 mln EUR

Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju (HBOR) i Bank Światowy podpisały umowę o dodatkowej pożyczce wysokości 50 mln EUR na Projekt Kredytowego Programu Finansowania Eksportu (CEFIL). Środki te zostaną wykorzystane na wspieranie sektora prywatnego w ubieganiu się o dofinansowania i wzmocnieniu konkurencyjności w okresie przed przystąpieniem Chorwacji do UE.

.

Nie będzie inwestycji na Wyspach Briońskich

- Ministerstwo kultury podjęło decyzję o uznaniu obszaru Wysp Briońskich za dobro kulturowe – oznajmił na konferencji prasowej dla dziennikarzy burmistrz Puli, Boris Miletić. Byłby to powód do radości, gdyby nie to, że prawo o dobrach kulturowych blokuje inwestowanie na takim terenie i uniemożliwia budowy przez pięćdziesiąt lat, a nawet więcej.

.

Grecja, Chorwacja i Turcja najsilniejszymi markami państw z Bałkanów w raporcie „Country Brand Index”

Grecja (39. miejsce), Chorwacja (41. miejsce) oraz Turcja (45. miejsce) to trzy najwyżej notowane i najsilniejsze marki państw z Bałkanów na liście 118 marek państw świata uwzględnionych przez firmę konsultingową FutureBrand w tegorocznej edycji rankingu „Country Brand Index” (CBI). Dalsze miejsca zajęły: Słowenia (63. miejsce), Bułgaria (79. miejsce), Bośnia i Hercegowina (82. miejsce), Albania (94. miejsce) oraz Serbia (108. miejsce).

.

Otwarcie pierwszej księgarni typu outlet

W Zagrzebiu otwarto właśnie pierwszą w Chorwacji księgarnię typu outlet, która wszystkim miłośnikom książek oferuje 2,5 tysiąca tytułów w atrakcyjnej cenie. Jak powiedziała Snježana Sremić – jedna z pomysłodawców projektu, jest to dopiero początek, bo w przyszłości tego typu księgarnie mają powstać we wszystkich większych miastach Chorwacji.

.

Forum współpracy w zakresie obronności Bałkanów Zachodnich

W ramach inicjatywy South East Europe Clearinghouse (SEEC), jakim jest Forum współpracy w zakresie obronności Bałkanów Zachodnich, 31 października br. odbyło się w Ochrydzie 7. Spotkanie Dyrektorów Politycznych Regionalnych Ministerstw Obrony. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Kosowa, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Słowenii oraz NATO i organizacji non-profit takich, jak RACVIAC (Centrum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa – Centre for Security Cooperation).

.

Chiny chcą utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej

Minister przedsiębiorczości Gordan Maras oraz wiceminister handlu Chińskiej Republiki Ludowej Gao Hucheng podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy między obydwoma krajami, co stanowi formę realizacji polityki zagranicznej Chin, nastawionej na wzrost partnerstwa z państwami centralnej oraz wschodniej Europy. Podpisany dokument  obliguje jednocześnie oba kraje do przygotowania wstępnego projektu planowanej przez Chiny specjalnej technologicznej strefy ekonomicznej usytuowanej na terytorium Chorwacji.

.

Hilary Clinton o chorwackim klimacie inwestycyjnym

- Jesteśmy gotowi zachęcać amerykańskich przedsiębiorców do inwestowania w Chorwacji, uważamy, że to kraj o wielkim potencjale. Zdecydowanie rekomendujemy Chorwacji przeprowadzenie niezbędnych reform, zwiększenie transparentności, ograniczenie przeszkód biurokratycznych, dalszą prywatyzację, ułatwienie tworzenia miejsc pracy, wspieranie młodych przedsiębiorców oraz poszukiwanie sposobu na osiągnięcie niezależności energetycznej, która da jej przewagę nad innymi krajami w Europie – powiedziała sekretarz stanu USA Hilary Clinton na konferencji zorganizowanej z okazji jej wizyty w Zagrzebiu.

.

Konflikt BiH i Chorwacji w sprawie importu mleka

Rozwiązanie chorwackiego Ministerstwa Rolnictwa, według którego sterylizowane mleko z bh. importu należy zwrócić lub poddać utylizacji, jest nie do zaakceptowania – uważa przewodniczący Związku Rolników Republiki Serbskiej, Vladimir Usorac. Podobne zdanie na ten temat wyraził przewodniczący Związku Producentów Mleka Republiki Serbskiej, Miloš Radojičić. Według niego decyzja Chorwacji w tej sprawie kłóci się z postanowieniami CEFTA (Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu).

.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

To kolejny tydzień spadków na chorwackiej buzie. CROBEX [odpowiednik WIG] spadł o 1,8%, a CROBEX 10 o 2,4%. Obroty były dość wysokie – 46,4 mln HRK (ok. 25 mln PLN), zważywszy, że czwartek był dniem, w którym giełda była zamknięta. Największe obroty należały do Telekomunikacji Chorwackiej (HT) – 6,6 mln HRK. Największe wzrosty odnotowano w sektorze turystycznym, po publikacji pozytywnych rezultatów za wrzesień. (seebiz.eu)

.

Likwidacja podatku od luksusu

Wraz z przystąpieniem Chorwacji do UE podrożeją papierosy, jednak zlikwidowane zostaną inne podatki, np. 30% podatek od towarów luksusowych, który przestanie obowiązywać już 1 stycznia 2013 r. Spadnie cena biżuterii, odzieży i obuwia, co zwiększy konkurencyjność chorwackich producentów. (dnevno.hr)

 

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE