Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dotacje unijne dla „rowerowych miast”

Bułgaria: Dotacje unijne dla „rowerowych miast”

W Warnie rusza budowa sieci ścieżek rowerowych, w Burgas zostaną otwarte punkty wypożyczania rowerów – to część projektów realizowanych w ramach wprowadzania strategii zróżnicowanej komunikacji w miastach Bułgarii. Programy Europejskie:  „MOBISEC – mobilne inicjatywy na rzecz zrównoważonych Wspólnot Europejskich” oraz „Miasto rowerów – model nowoczesnej mobilności miejskiej” zapewniają fundusze na rozbudowę i modernizację infrastruktury rowerowej.

– Około 381 300 EUR zostanie przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych i alejek w Warnie, które zapewnią alternatywne trasy ruchu dla osób poruszających się po mieście. – ogłosiła prezes Stowarzyszenia Gmin Wybrzeża Czarnomorskiego, Mariana Kanczewa po pierwszym spotkaniu w ramach projektu MOBISEC. Inicjatywa obejmuje 3 miasta europejskie: Murcję w Hiszpanii, Oldham w Wielkiej Brytanii i Warnę. Połowa środków poświęconych na realizację zaplanowanych koncepcji pochodzi z funduszu „Energia i Transport”. Resztę kosztów pokryją miasta uczestniczące w projekcie.

W ciągu 36 miesięcy mają zostać wybudowane parkingi dla rowerów w pobliżu przystanków transportu publicznego – to pomysł koordynator projektu, profesora Fernando Sanchez Lara z Hiszpanii. Będzie opracowywana technologia, która pozwoli za pomocą systemu GPS ustalać trasy alternatywne z najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Wszystkie działania będą prowadzone w konsultacji z mieszkańcami.

Burgas zaś stanie się pierwszym miastem w kraju, które zaoferuje swoim mieszkańcom i turystom możliwość korzystania z publicznej wypożyczalni rowerów. Udostępnionych zostanie 120 rowerów oraz 3 punktów wypożyczania oraz 135 stojaki z mechanizmem blokującym.

Źródło: infrastructure.bg, infrastructure.bg, standartnews.com, btvnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE