Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 26.11–2.12.2012 r.

Grecja: 26.11–2.12.2012 r.

Chiński kapitał inwestycyjny wkracza do Grecji

Przedstawiciele Chińskiego Banku Rozwoju planują odwiedzić Grecję w celu przedyskutowania otwarcia oddziałów swojego banku. Chiński rząd wyraził zgodę na propozycję greckiego MSZ, aby przygotowując otwarcie nowych oddziałów zadbać jednocześnie o ułatwienie wejścia chińskich towarów do Europy. Dostawy miałyby być obsługiwane przez jeden z dwóch portów w Pireusie, który jest kontrolowany przez chińską firmę Cosco. Oferta ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom inwestycje w Grecji.

Port w Pireusie staje się dla chińskich produktów oknem na europejski rynek

Szef chińskiej firmy Cosco, Wei Jiafu, spotkał się we wtorek w Chinach z greckim Ministrem Spraw Zagranicznych i oznajmił, że obecność Cosco w Pireusie to decyzja strategiczna, która przyniesie obydwu krajom korzyści. Wei podkreślił, że Pireus umożliwia Chinom bezproblemowy dostęp do europejskich rynków, a ów główny port Grecji może rozwinąć się w węzeł dystrybucyjny na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Azję Zachodnią. Dodał, że inwestycja Cosco w Pireusie może stanowić model prywatyzacyjny. (kathimerini.gr)

„Łatwa wiza” dla zagranicznych inwestorów i chętnych do zakupu greckich nieruchomości

Obcokrajowcy, którzy zainwestują w Grecji w nieruchomości warte co najmniej 300 tys. euro będą mogli ubiegać się o 5-letnią wizę. Dla tych, którzy wybiorą karierę przedsiębiorcy i zainwestują powyżej 100 tys. euro, przewidziano możliwość otrzymania pozwolenia na pobyt dla dziesięciu pracowników na stanowisku kierowniczym, pod warunkiem wykonywania czynności zawodowych w Grecji.

Subsydia rolne przyciągają młodych Greków

8/10 osób, które skorzystały z programu wynajmu za 5 euro/0,1 ha (max. 10 ha) ziemi państwowej pod uprawę rolną nie ukończyło 35 r.ż. Organizacją odpowiedzialną za wdrożenie planu jest OPEKEPE, która informuje, że w ciągu ub. Roku ponad 4 tys. osób zgłosiło się do uczestnictwa w nim, z czego jedynie 243 aplikacje zaaprobowano. 57% aplikantów ma poniżej 35 lat i ukończyło studia związane z rolnictwem, kolejne 24% to młodzi do 35 r.ż. bez wiedzy rolniczej. (kathimerini.gr)

Ateńska ul. Hermesa jest tańsza, ale wciąż wśród najdroższych na świecie

Wg badań Cushman & Wakefield, ulica Ermu w Atenach znalazła się na 28. miejscu światowej listy najdroższych powierzchni do wynajęcia, spadając o 6 pozycji. Badania zostały przeprowadzone wśród 326 ulic handlowych w 62 krajach. Biorąc pod uwagę kryzys panujący w Grecji, ulica Ermu zajęło stosunkowo wysokie miejsce.

Popyt na olej opałowy spadł o 85%

W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania programu, do MinFin wpłynęło ponad 33 tys. aplikacji o subsydia na zakup oleju opałowego. Jednocześnie popyt na rynku jest wyjątkowo niski (w listopadzie -85% r/r, w październiku -90% r/r). Cena waha się od 1,27-1,40 euro/l. 30% dostawców wycofało się z biznesu. Część nabywców zrobiła zapasy w kwietniu, przed podwyżką podatku na olej. Inni rezygnują z opału lub ogrzewają domy drewnem bądź klimatyzacją. Instalacje gazowe są niepopularne i relatywnie drogie, choć tańsze od oleju. (kathimerini.gr) 

Wrześniowy spadek eksportu

Spadek o 7% w skali roku, większy niż, jak przewidywano, 6,6%, okazał we wrześniu grecki eksport, jego wartość (oprócz paliw) zmniejszyła się z 1,4 do 1,3 mld euro (dane: Grecki Związek Eksporterów PSE). Eksport z Grecji do krajów UE spadł o 6%, do innych krajów – o 8,8%. Sytuacji nie poprawia niestabilność gospodarcza Grecji oraz kryzys ekonomiczny w Europie.

Qatar Air połączy Ateny z Nowym Jorkiem

W minioną środę Qatar Airways ogłosiło uruchomienie codziennych lotów bezpośrednich na trasie Ateny-Nowy Jork na rok 2013. Wykorzysta w ten sposób pustkę wynikłą z zawieszenia wszystkich lotów zimowych na tej trasie. Przedstawiciel firmy, Akbar Al-Baker zapowiedział, że loty obsługiwane będą przez samoloty Boeing 787 i Airbus A380. Podkreślił, że krok ten ma wymiar polityczny (wsparcie dla Grecji i kreowanie miejsc pracy). Inwestycje Kataru w Grecji są dotychczas liczne, nie przewiduje się ich zawieszania ze względu na klimat ekonomiczny kraju. (kathimerini.gr)

Koalicja rządząca kłóci się o opodatkowanie wielodzietnych rodzin

Spór dotyczy zniesienia podwyższonej ulgi podatkowej dla rodzin, które wychowują 3 lub więcej dzieci, a także – mniejszej – ulgi dla rodzin utrzymujących 1 lub 2 dzieci. Nowa ustawa ma również zmienić sposób opodatkowania samozatrudnionych (26% podatku od 1-50 tys. euro dochodu, od pierwszego euro oraz 33% przy dochodach pow. 50 tys. euro rocznie). Dochody z tytułu najmu miałyby być opodatkowane w wysokości 10% od sumy do 12 tys. euro rocznie oraz 33% w przypadku jej przekroczenia. (kathimerini.gr)

Prywatyzacja wodociągów salonickich – otwarcie oferty

W przyszłym miesiącu Grecja otworzy oficjalnie ofertę prywatyzacyjną na salonickie wodociągi (EYATH) – drugie co do wielkości przedsiębiorstwo tego typu w kraju. Państwo planuje pozbyć się 74% udziałów. Obecnie szacunkowa wartość EYATH wynosi 131,4 mln euro. Ceny akcji wzrosły  o 53% od początku roku. 5% udziałów posiada francuski Suez Environnement Co. (Bloomberg)

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE