Home / Bałkany / Albania / 53. Festivali i Këngës
Albania-Festivali-i-Kenges-53-2015

53. Festivali i Këngës

W niedzielę, 28 grudnia br., w Tiranie odbył się finał pięćdziesiątego trzeciego festiwalu piosenki Festivali i Këngës. To najbardziej prestiżowy albański festiwal muzyczny, będący jednocześnie krajowymi preselekcjami do Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku triumfowała Elhaida Dani z utworem Diell.

Pierwszy, historyczny FiK odbył się w grudniu 1962 roku. Konkurs na przestrzeni lat wzbudzał wiele kontrowersji, w 1972 roku Enver Hodża umieścił organizatorów w więzieniu oskarżając ich o demoralizację młodzieży oraz działanie na niekorzyść państwa. Do 1985 roku prezentowane utwory poddawane były surowej cenzurze. Pierwszą zwyciężczynią festiwalu była matka albańskiej piosenki Vaçe Zela (wykonująca wówczas utwór Fëmija i parë), która triumfowała później jeszcze dziewięciokrotnie. W niedzielnym finale utwór Jeho z jej repertuaru brawurowo wykonała Rona Nishliu, eurowizyjna reprezentantka Albanii z 2012 roku, która podczas Fik 2013 pełniła rolę jurora.

Rona Nishliu to kosowska wokalistka, pierwsza Kosowarka reprezentująca Albanię na Eurowizji. Jednocześnie to osoba, która swoim śpiewem wywalczyła dla Albanii najwyższą lokatę w europejskim festiwalu piosenki. Rona po odśpiewaniu w Baku utworu Suus zajęła piąte miejsce.

Albania bierze udział w Eurowizji nieprzerwanie od 2004 roku. Zazwyczaj teksty utworów zwycięzców FiK przed prezentacją na europejskim konkursie piosenki tłumaczone są na język angielski. W ciągu jedenastu lat Albańczycy tylko trzykrotnie zaśpiewali w swoim narodowym języku (Luiz Ejlli – Zjarr e ftohtë, 2006 rok, Olta Boka – Zemrën e lamë peng, 2008 rok, Rona Nishliu – Suus, 2012 rok). Przekład tekstu utworu na język angielski nie jest koniecznością, jednak jest kilka obowiązkowych procedur przez które muszą przejść piosenki wykonawców oddelegowanych na Eurowizję po wygraniu FiK – skrócenie długości do trzech minut oraz zmiany w aranżacji.

Tegoroczny Festiwali i Këngës wygrała urodzona w 1993 roku Elhaida Dani. Wokalistka znana jest z udziału w tzw. talent show, w 2009 roku wygrała albański Star Academy a w 2013 roku triumfowała w The Voice of Italy. Jej eurowizyjną propozycją był utwór Diell. Piosenka zdobyła 82 punkty deklasując pozostałych. Elhaida Dani nie wypowiedziała się jeszcze na temat tego w jakim języku zaśpiewa w maju 2015 roku w Wiedniu. Prawdopodobnie będzie to angielski lub albański. W związku z wcześniejszą wygraną The Voice of Italy pojawiły się także informacje, że może śpiewać po włosku.

Poziom tegorocznego FiK oceniany jest wysoko. Albańscy wykonawcy coraz chętniej inspirują się zachodnimi gwiazdami muzyki i sięgają po nowoczesne brzmienia. Przykładem może być utwór S’të fal jednej z faworytek tegorocznego konkursu – Lindity Halimi, która ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Drugą lokatę zdobyli weterani FiK – Bojken Lako Band. Podczas festiwalu wręczono także nagrodę za najlepszą interpretację (Çmimi i interpretimit), którą otrzymał Gjergj Leka za wykonanie utworu Himn oraz nagrodę jury za najpopularniejszą piosenkę (Çmimi i Jurisë Pop). Za tą piosenkę uznano Bajram z repertuaru zespołu Offchestra. Co ciekawe Offchestra odpadli już w półfinale i nie zaśpiewali w części konkursowej pięćdziesiątego trzeciego finału Festivali i Këngës.

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE