Home / Gospodarka / Serbia: Polskie autobusy na belgradzkich ulicach
bg-solaris - novosti.rs

Serbia: Polskie autobusy na belgradzkich ulicach

Na ulicach Belgradu pojawią się nowe autobusy i to z Polski – donosi Blic. Polski producent autobusów niskopodłogowych Solaris wygrał właśnie przetarg rozpisany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Belgradu (GSP Beograd). Choć konkurs rozpisany był na dostarczenie 180 pojazdów, miasto otrzyma ich 203. Polski producent dostarczy 23 autobusy więcej, ponieważ ich cena jest bardziej opłacalna w stosunku do konkurencyjnego, niemieckiego MAN-a. Ostateczna decyzja oficjalnie potwierdzona będzie na posiedzeniu Rady Miasta, która otrzymała jednomyślną zgodę od GSP Beograd na zawarcie umowy z Solaris.

Przypomnijmy, że wspomniany przetarg został ogłoszony jeszcze w październiku zeszłego roku. Oprócz polskiego i niemieckiego producenta do przetargu stanęły trzy inne międzynarodowe firmy: czeski Iveko Irisbus, Volvo Bus ze Szwecji oraz Ashok Leyland z Indii. Całe przedsięwzięcie finansowane jest dzięki kredytowi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a wartość zakupu to około 65 mln EUR. Decyzja ta podjęta została pod koniec 2012 roku, po wielu politycznych debatach i w atmosferze krytyki ze strony opozycji jak i wewnątrz partii. Głównym zarzutem było niepotrzebne dodatkowe zadłużenie miasta jak i eliminacja (poprzez warunki przetargu) krajowego producenta Ikarbus.

Według warunków przetargu autobusy mają być niskopodłogowe, z silnikiem Euro 5, klimatyzacją i rampami dla niepełnosprawnych. Wymiana autobusów miejskiej komunikacji w Belgradzie zakłada kupno 400 pojazdów. Jak zapowiedział prezydent miasta Dragan Đilas, pozostałe 200, zostanie zakupionych od krajowych producentów i będzie finansowane ze środków miasta. Do końca miesiąca Ikarbus powinien dostarczyć 10 z 32 autobusów, które obecnie produkuje dla przewoźników miejskich. Pozostałe 22 będą dostarczone wiosną, a do tego czasu w Belgradzie będzie jeździło także 10 autobusów na gaz z Kragujevaca.

 

Źródło: b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE