Home / Bośnia i Hercegowina / 6 kwietnia: Najważniejsza data w historii Sarajewa
Most Vrbanja

6 kwietnia: Najważniejsza data w historii Sarajewa

Szósty kwietnia jest najważniejszym dniem w najnowszej historii Sarajewa. Wydarzenia z 1945 i 1992 roku stały się symbolem oporu jego mieszkańców przed wszystkimi formami faszyzmu. To dzień, kiedy Sarajewo wyzwoliło się spod niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej, jak również dzień symbolizujący początek nowego oblężenia miasta.

Po dziś dzień szóstego kwietnia obchodzony jest Dzień Wyzwolenia Sarajewa. 28 marca armia jugosłowiańska rozpoczęła akcję wyzwoleńczą. Po ciężkich walkach 5 kwietnia Vratnik zajęła 16. Brygada Muzułmańska, a zaraz po niej 20. Brygada Romanijska. Pozostałe jednostki, okrążywszy miasto ze wszystkich stron, wyzwoliły je następnego dnia.

W latach 1941-1945 życie oddało 10 961 mieszkańców Sarajewa: 7 092 Żydów, 1427 Serbów, 412 Muzułmanów, 106 Chorwatów, 16 Czarnogórców, jeden Macedończyk, 5 Słoweńców i 12 osób innych narodowości.

W 47. rocznicę wyzwolenia Sarajewo rozpoczęło jeszcze jedną bitwę. Dzień wcześniej, podczas antywojennej manifestacji, zginęły Suada Dilberović i Olga Sučić. Pokój nie nastąpił, doszło natomiast do rozpoczęcia oblężenia, które trwało 1425 dni i stało się jednym z najdłuższych w powojennej historii Europy. Zginęło wówczas 10 514 osób, w tym 1 601 dzieci. Ze względu na wagę tej daty, rada miasta podczas posiedzenia w 2006 roku  ustanowiła 6 kwietnia Dniem Miasta Sarajewa.

Źródło: radiosarajevo.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE