Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 25.03-07.04.2013 r.

Bułgaria: 25.03-07.04.2013 r.

lewy

Bułgarski Devorex częścią polskiej grupy Lentex

Bułgarskie przedsiębiorstwo weszło w skład grupy po tym, jak zostało wykupione przez spółkę zależną Lentexu – Gamrat. Za 100% polski inwestor zapłacił 8,625 mln EUR, czyli prawie dwa razy więcej niż wyniosły dochody Devorexu za 2012 r. Transakcja umocni pozycję polskiego inwestora w regionie oraz powiększy możliwości rynkowe bułgarskiej spółki. (capital.bg)

Nowa rosyjska inwestycja

Rosyjskie Stowarzyszenie Naukowo-Produkcyjne „Mostowik” bierze udział w przetargu na uzyskanie koncesji na budowę i eksploatację Oceanarium w Burgas. Projekt przewiduje budowę oceanarium, parku rozrywki, aquaparku, bazy hotelowej, akwarium z oceanicznymi, śródziemnomorskimi oraz czarnomorskimi gatunkami ryb, a także delfinarium. Stowarzyszenie zamierza zainwestować w przedsięwzięcie 50 mln EUR przez okres 6 lat. Rozpoczęcie budowy kompleksu planowane jest na październik br.

 

Bułgaria bliżej Dubaju

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air wprowadzają loty na trasie Sofia-Dubaj od 29 października br. Ceny biletów promocyjnych w jedną stronę mają zaczynać się od 75 EUR. Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu, samoloty będą lądowały na nowo otwartym lotnisku Dubai World Central.

 

VIII Strategic Infrastructure Bulgaria 2013

Dnia 9 kwietnia br. po raz kolejny odbędzie się konferencja Strategic Infrastructure Bulgaria. Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, członkowie rządu oraz przedstawiciele sektora prywatnego wezmą udział w debacie poświęconej współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury. Głównym tematem będzie realizacja projektów przewidzianych w okresie programowym 2014-2020, tj. poprawa działania instytucji, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i możliwości ich finansowania.

 

Citibank i Deutsche Bank zainteresowane finansowaniem kredytu BHE

Tylko dwie oferty zagranicznych banków (Citibanku oraz Deutsche Banku) zostały złożone do Bułgarskiego Holdingu Energetycznego (BEH) w związku ze spłatą 195 mln EUR kredytu Państwowego Przedsiębiorstwa Energetycznego (NEK) na budowę elektrowni atomowej AEC Belene. Suma proponowana przez instytucje bankowe wynosi 250 mln EUR. Po spłacie zobowiązania pozostała suma zostanie przeznaczona na poprawę płynności BEH. Decyzja BEH ma zostać ogłoszona przed upływem terminu spłaty, który upływa 12 maja br.

 

Bułgarski eksport do Rosji wyniósł 1,1 mld BGN w 2012 r.

Eksport bułgarskich produktów o Rosji w ubiegłym roku wyniósł 1,1 mld BGN (2,354 mld PLN). Eksportowane są przede wszystkim lodówki, zamrażarki, wina oraz medykamenty. Mimo to, obecność bułgarskich produktów na rosyjskim rynku pozostaje ograniczona, zaledwie 73 przedstawicielstwa handlowe oraz 7 oddziałów bułgarski spółek jest zarejestrowanych na terytorium Rosji. W tym celu planowana jest odpowiednia kampania reklamowa mająca na celu rozszerzenia działalności bułgarskich przedsiębiorstw w Rosji. (klassa.bg)

 

Płowdiw nowym celem inwestycyjnym

Mimo nieustających problemów z administracją, sądownictwem i korupcją w sektorze publicznym, Płowdiw i okolice cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. W ubiegłym roku na tym obszarze zainwestowano ponad 250 mln EUR, z czego 90% pochodzi od firm zewnętrznych. Największe projekty w ostatnim roku należały do niemieckiego Mecalit (7,5 mln EUR), ABB, Heinz, Schenker i in. Inwestycje, które zagraniczne firmy planują realizować, mają wynosić do 1 mln EUR każda.

 

Spółka offshore wykupiła akcje w KTB

Właścicielem 9,9% akcji w Korporacyjnym Banku Handlowym (KTB) została spółka zarejestrowana na Karaibach – DEWA International Ltd. Cena pakietu akcji wynosi 54,4 mln BGN (116,416 mln PLN), czyli 90,7 BGN za akcję (195 PLN). Tym samym nowy akcjonariusz będzie miał prawo udziału w podwyższeniu kapitału banku o 93 mln BGN (199 mln PLN). (capital.bg)

 

Wzrost wymiany handlowej z Mołdawią

Wymiana handlowa z Mołdawią w minionym roku wzrosła o 23% do poziomu 117 mln EUR, z których 70 mln to łączna kwota produktów wyeksportowanych przez Bułgarię. Stało się to motorem do stworzenia Bułgarsko-Mołdawskiej Izby Handlowej, której zadaniem będzie wsparcie we współpracy gospodarczej między krajami. (klassa.bg)

 

Rezerwa fiskalna ma wynieść ponad 4,7 mld BGN

Do końca tygodnia Bułgaria ma uzupełnić brakujące w budżecie państwowym 800 mln BGN (1,712 mln BGN), które wcześniej musiała przeznaczyć na subsydia dla rolników. Po odzyskaniu tej kwoty rezerwa fiskalna ma wynieść ponad 4,7 mld BGN (10,058 mld PLN). (klassa.bg)

 

Dług publiczny wyniósł 16,2% PKB w lutym br.

Na koniec lutego br. dług publiczny Bułgarii wyniósł prawie 6,66 mld EUR, czyli 16,2% PKB, wynika z danych MF. Dług krajowy to 3,027 mld EUR, zagraniczny zaś – 3,633 mld EUR. W ujęciu nominalnym dług wzrósł o ok. 463,2 mln EUR m/m. W poszczególnych walutach dług wynosi: w EUR – 51,6%; w BGN – 33,3%, w USD – 13,4%. (klassa.bg)

 

Spadek w handlu detalicznym

W lutym br. obroty w handlu detaliczny spadły o 0,9% m/m. W skali roku zaś obroty spadły o 3,3%. Roczny spadek sektora handlu detalicznego wyniósł 5,6%. Według Krajowego Urzędu Statystycznego (NSI) wskaźnik klimatu biznesowego w handlu detalicznym spadł o 5,3% w marcu br. (econ.bg)

 

Eurostat: Bezrobocie w Bułgarii na poziomie 12,5%

Bezrobocie w Bułgarii w lutym 2013 r. utrzymywało się na poziomie 12,5%, wynika z danych Eurostatu. W skali roku wskaźnik bezrobocia wzrósł o 0,5%. Według danych NSI w IV kwartale 2012 r. 3,1 mln osób było zatrudnionych w sektorze gospodarczym Bułgarii. (econ.bg)

 

Indeksy giełdowe

W ostatni piątek jedynym indeksem, który odnotował wzrost był BGREIT (+0,38%). SOFIX spadł o 0,53%, BG-40 – bez zmian, BGTR30 – o 0,19%, CGIX – o 1,04%. Obrót na koniec dnia wyniósł zaledwie 881 075 BGN (1,885 mln PLN). (econ.bg)

 

Opracowała: Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE