Home / Społeczeństwo / Chorwacja: Poznaj świat niewidomych w Muzeum Tyflologicznym w Zagrzebiu
Tifološki muzej Zagreb - wikimedia.org

Chorwacja: Poznaj świat niewidomych w Muzeum Tyflologicznym w Zagrzebiu

Retrospektywną wystawą „Nie jesteśmy niewidzialni” rozpoczęto obchody 60-tej rocznicy powstania zagrzebskiego Muzeum Tyflologicznego, założonego w 1953 roku jako muzeum Związku Niewidomych Jugosławii.

Dzięki wystawie składającej się czterech stałych ekspozycji, publika miała możliwość zapoznać się z historycznym zarysem powstania, rozwojem i działalnością muzeum, zaczynając od najstarszego, utworzonego jeszcze w 1953 roku muzeum, a kończąc na nowoczesnym, interaktywnym  powstałym przed pięcioma laty. Przesłaniem wystawy jest jej nazwa „Nie jesteśmy niewidzialni”, która zachęca publikę do odwiedzenia muzeum i przekonania się, że to miejsce istnieje nie bez powodu.

Wiedza ludzi na temat muzeum, które już od kilkudziesięciu lat porusza problem postawy  społeczeństwa wobec niepełnosprawnych, jest wciąż za mała. Głównym celem muzeum jest wprowadzenie ludzi zdrowych w świat osób niewidomych, aby w ten sposób zwiększyć tolerancję w stosunkach międzyludzkich, nie lekceważąc przy tym indywidualizmu żadnej z jednostek.

Muzeum ze względu na eksponaty, które można w nim podziwiać i problematykę, którą się zajmuje różni się od innych tego typu miejsc W ciągu ostatnich pięciu lat udało się zorganizować szereg wystaw tymczasowych, wykładów i warsztatów, poruszających ogólne problemy społeczne.

Wystawa i komunikacja wizualna zostały zainspirowane nadrzędną ideą TM, która przyświeca muzeum od jego powstania aż do dzisiaj – poznawaniem i odkrywaniem przedmiotów, faktów i zjawisk, które istnieją, ale nie przyciągają uwagi społeczeństwa w wystarczającym stopniu. Publiczności są przybliżane tajniki życia bez zmysłu wzroku, z kolei niewidomi mają możliwość aktywnie uczestniczyć w działalności artystycznej. Ponadto, dzisiejsza aktywność muzeum opiera się przede wszystkim na zwracaniu uwagi na problem marginalizacji osób niepełnosprawnych.

W tekstach opisujących eksponaty w szczególny sposób zostały podkreślone pojęcia, które są ważne i interesujące. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, to zwrócono uwagę na  atrakcyjnie wypukłe grafiki, które w normalnych okolicznościach mogłoby zostać niezauważone. Eksponaty i zrozumiałość przesłania jest dostosowana do wszystkich gości muzeum, bez względu na ich ograniczenia.

Wystawa ma kształt okręgu, który kolejnymi odcinkami prowadzi odwiedzających przez chronologiczną opowieść o powstawaniu i funkcjonowaniu muzeum. Tytuły poszczególnych eksponatów i ich objaśnienia dostarczają informacji na temat konkretnych okresów działalności i  najważniejszych przedsięwzięć muzeum.

Źródło: tportal.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE