Home / Nauka / 8. Macedońsko-Północnoamerykańska Konferencja uznana za otwartą

8. Macedońsko-Północnoamerykańska Konferencja uznana za otwartą

W sobotę, w Centrum Kongresowym w Ochrydzie odbyła się uroczysta inauguracja 8. Macedońsko-Północnoamerykańskiej Konferencji. Uczestników powitał Prezydent Giorgie Ivanov, życząc im owocnej pracy i udanej kooperacji w przyszłości. Stwierdził, że tego typu naukowo-akademickie spotkania stanowią niezwykle cenny wkład w umacnianie i popularyzację macedońskiego języka, literatury i kultury. Zwracając się do obecnych, podkreślił niezmienne zaangażowanie szanowanego i oddanego pracy macedonisty, Victora Friedmana, w propagowaniu dorobku macedońskiej kultury. Przy tej okazji zarekomendował zbiór prac Friedmana z poprzedniej, 7. Konferencji.

Tegoroczne sympozjum, zorganizowane przez Uniwersytet Cyryla i Metodego w Skopju, ogłosił za otwarte Rektor Velimir Stojkovski.

8. Macedońsko-Północnoamerykańska konferencja zgromadziła rzeszę lingwistów i naukowców z Macedonii, Europy i Ameryki Północnej, zajmujących się specyfiką tego obszaru kulturowego. Podczas dwóch dni obrad, uczestnicy przedstawią wyniki swoich badań naukowych związanych z macedońskim językiem, literaturą, archeologią i kulturą. Głównym tematem będą literackie, kulturowe, lingwistyczne oraz etniczne więzi pomiędzy Macedonią a Ameryka Północną.

Źródło: kurir.mk, ohridnews.com

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE