Home / Bałkany / Serbia / Przybywa mieszkańców Belgradu
beograd-stanovnistvo-gradjani

Przybywa mieszkańców Belgradu

Od 2011 roku w Belgradzie przybyło ok. 25 tysięcy nowych mieszkańców – kalkulują specjaliści. Znaczyłoby to, że w ciągu 7 lat w stolicy Serbii liczba obywateli powiększyła się o ponad 100 tysięcy ludzi.

Państwowy Urząd Statystyczny (Republički zavod za statistiku) podaje informacje, które pokazują, że od 2006 do 2011 roku do Belgradu przeprowadziło się około 85,8 tysięcy mieszkańców, z czego około 68 tysięcy przybyło z innych serbskich miast, zaś 16,5 tysiąca z to przybysze spoza Serbii. Statystycy szacują, że od 2011 aż do dziś w Belgradzie pojawiło się około 25 tysięcy mieszkańców, co dawałoby liczbę ponad 100 tysięcy nowych obywateli w ciągu siedmiu lat!

Dane statystyczne zbierane od lat siedemdziesiątych wskazują, że w ciągu ostatnich 30 lat do stolicy byłej Jugosławii przeprowadziło się ponad 850 tysięcy ludzi, z czego aż 585,4 pochodziło z Serbii (najczęściej z okolic Zlatiboru). Około 25,5 tysiąca było cudzoziemców z prawdziwego zdarzenia – czyli spoza Jugosławii i państw, które powstały po jej rozpadzie. Duża część z nich to rzecz jasna powracający do kraju z emigracji w Niemczech czy Austrii.

W ciągu ostatnich siedmiu lat najwięcej nowych mieszkańców spośród krajów byłej Jugosławii przybyło z Bośnii i Hercegowiny (prawie 5 tysięcy) i Czarnogóry (3,3 tysiąca).

Według spisu powszechnego z 2011 roku w Belgradzie żyje 1.659,440 ludzi z czego 1.505,448 Serbów. W stolicy mieszka też 27 tysięcy Romów oraz 9 tysięcy Czarnogórców, zaś około 8 tysięcy mieszkańców deklaruje się jako Jugosłowianie.

Źródło: 24sata.rs, beograd.rs, stat.gov.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE