Home / Bałkany / BiH / Turcja pomaga BiH przy rewitalizacji zabytków
0_7821b_705a32b7_orig

Turcja pomaga BiH przy rewitalizacji zabytków

Historyczne i religijne zabytki Bośni i Hercegowiny odzyskują swój dawny blask dzięki współpracy z Turcją. Na liście obiektów poddanych rewitalizacji znalazł się m.in. najstarszy meczet w BiH – Meczet Aladža w Foczy, zbudowany w 1564 roku. Budynek, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, został zniszczony w 1992 roku.

W projekcie opiewającym na 2,5 mln euro uczestniczą Islamska Społeczność Turcji oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Sarajewie. Przewidywany czas odnowy zabytkowego meczetu to dwa lata.

Meczet Aladža ma dla mieszkańców Foczy znaczenie symboliczne. Wojna jest najgłupszą rzeczą. Uważam, że ci, którzy byli w nią bezpośrednio zaangażowani, zdają sobie z tego teraz sprawę. Takie obiekty jak Meczet Aladža powinny o tym przypominaćpowiedziała Nevena Milec, 28-letnia mieszkanka miasta.

Innym wspólnym projektem Turcji i BiH jest rozpoczęta pod koniec ubiegłego roku rewitalizacja mostu Mehmeda Paszy Sokolovicia w Wiszegradzie. Został zbudowany w latach 1571-1577 pod kierownictwem znanego tureckiego architekta Mimara Sinana (nadwornego architekta pięciu sułtanów Turcji i autora około 400 budowli). Most ten dawniej był częścią trasy handlowej łączącej Stambuł z Dubrownikiem. Co ciekawe, Ivo Andrić, jugosłowiański pisarz, w 1961 roku otrzymał literacką nagrodę nobla za książkę pt. „Most na Drinie” i uczynił z niego ważny element swojego dzieła.

Współcześnie jest to bardzo często odwiedzane miejsce przez turystów. Prace nad rewitalizacją potrwają dwa lata.

 Źródło: turkey.setimes.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE