Home / Kultura / Literatura / 9. edycja „Nocy Książki” w Serbii
noc-knjige.citymagazine.rs

9. edycja „Nocy Książki” w Serbii

W piątek 13 grudnia w Belgradzie oraz 10 innych miastach w Serbii, a także w kilku miastach Czarnogóry odbyła się dziewiąta edycja „Nocy Książki”. Organizatorem akcji jest wydawnictwo „Laguna” oraz sieć księgarni „Delfi”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem miłośników książek – długie kolejki oczekujących zaczęły ustawiać się jeszcze przed planowanym na 17.00 otwarciem księgarń. Moli książkowych przyciągnęła zapowiedź niskich cen zarówno na dzieła serbskie, jak i ogólnoświatowe bestsellery oraz możliwość spotkania z autorami i zdobycia autografów na świeżo zakupionych książkach.

Specjalnie na „Noc Książki” księgarnie i wydawnictwa przygotowały bardzo atrakcyjne promocje zachęcające do zakupu. Książki wydawnictwa „Laguna” można było nabyć z rabatem od 20 do 40 proc., w zależności od ilości zakupionych egzemplarzy. Zniżki na książki innych domów wydawniczych wynosiły do 20 proc., a dzieła anglo i francuskojęzyczne można było zabrać do domu za cenę niższą o ponad 20 proc. Tym, którzy nie chcieli wyczekiwać w kolejkach, wydawnictwo „Lagua” umożliwiło zakup wymarzonych książek online – również ze zniżką. Także i w tym roku do akcji przyłączyły się liczne biblioteki, które oferowały promocyjną cenę na założenie karty członkowskiej.

Według danych podanych przez menedżerkę „Laguny” Vanję Gavrovski, najbardziej rozchwytywane były pozycje z top listy wydawnictwa: „Rękopis znaleziony w Akce” Paulo Coelho, „I góry odpowiedziały echem” Khaleda Hosseiniego oraz „Zbawienie” („Spas”) rodzimej pisarki Isidory Bjelicy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również najnowsza powieść Dana Browna „Inferno” oraz książka Novaka Đokovića, a także takie klasyki, jak „Hobbit” J.R.R. Tolkiena czy „Dziewczyna z perłą” Tracy Chevalier.

„Nocy książki” towarzyszyło otwarcie wystawy w galerii Studenckiego Centrum Kultury (Studentski Centar Kulture) przedstawiającej kolekcję ilustracji i karykatur autorstwa Dušana Petricia. Ekspozycję, która ma uczcić czwarte urodziny księgarni „Delfi”, będzie można obejrzeć do 25 grudnia.

Źródła: b92.net, tanjug.rs, laguna.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE