Home / Społeczeństwo / 9. Festiwal Kina Bułgarskiego w Nowym Jorku

9. Festiwal Kina Bułgarskiego w Nowym Jorku

http://soindependentfilmfest.com

Już po raz dziewiąty w USA organizowany jest Festiwal Bułgarskiego Kina NYBFF.  Projekcje będą odbywać się w dniach 19-23 lutego w kinie Roberta De Niro, Tribeca w Nowym Jorku.

W ramach tegorocznej edycji przeglądu zostanie zaprezentowanych 9 filmów fabularnych, 20 dokumentalnych i krótkometrażowych produkcji bułgarskiej, m.in. „Ave”,  „Jestem Tobą”, „Hiszpania”, „July”, Wiara, Miłość i Whisky”, „Incognita”, „Słonecznie”. Przewidziano także spotkania z gośćmi specjalnymi: reżyserem Konstantynem Bożanowem, Borisławem Kolewem, Iliją Kostowem, Kristiną Nikołową oraz aktorami Dejanem Donkowem i Iwą Goczewą.

Inicjatorką powstania nowojorskiego festiwalu poświęconemu kinu bułgarskiemu jest popularna w latach 80 i 90-tych aktorka bułgarska Żana Karaiwanowa mieszkająca od 16-tu lat w USA. Jest ona również założycielką festiwalu kina niezależnego So!Independent, którego trzecia edycja odbyła się jesienią 2012 w Sofii.

Od dwóch lat So!Independent współpracuje z festiwalem filmowym Tribeca założonym przez Roberta de Niro oraz Jane Rosenthal; stał się jednym z największych forów kina niezależnego w USA, obok Sundance Roberta Redforda.

Źródło: dnevnik.bg, soindependentfilmfest.com.

 

About Anna Teklińska

KOMENTARZE