Home / Bałkany / Serbia / 95 lat temu Wojwodina została włączona do Serbii
novi sad - rtv.rs

95 lat temu Wojwodina została włączona do Serbii

W poniedziałek 25 listopada w Serbii obchodzono Dzień Przyłączenia (Dan prisajedinjenja Kraljevini Srbiji), czyli rocznicę aneksji Wojwodiny do Królestwa Serbii. Przyłączenie ziem nastąpiło 95 lat temu.

W Nowym Sadzie, w miejscu, w którym w 1918 roku podczas Wielkiego Zgromadzenia Narodowego (Velika narodna skupština) podjęto decyzję o włączeniu Banatu, Baczki i Sremu w skład Królestwa Serbskiego, spotkali się dziś przedstawiciele władz oraz członkowie Związku Potomków Żołnierzy Serbskich 1912-1920 (Savez potomaka ratnika Srbije 1912-1920), by pod pamiątkową tablicą na dawnym hotelu Grand złożyć wieniec.

Święto ma na celu uczcić czas, w którym Słowianie uwolnili się spod władzy węgierskiej, a także bohaterów, którzy do tego doprowadzili. 9 listopada do Nowego Sadu weszły serbskie wojska wyzwoleńcze, zaś dwa tygodnie później odbyło się epokowe Zgromadzenie Narodowe, podczas którego nie tylko zdecydowano o połączeniu ze sobą zamieszkanych przez Serbów i Słowaków ziem, ale też po raz pierwszy w tym regionie ustanowiono powszechne prawo wyborcze, które obejmowało również kobiety.

W Serbskim Teatrze Narodowym w Nowym Sadzie odbyła się uroczysta akademia w której udział wzięli m.in. minister sprawiedliwości Nikola Selaković, doradczyni prezydenta Serbii Jasmina Mitrović Marić oraz przedstawiciele władz Nowego Sadu. Na uroczystości występowały różne grupy artystyczne z Nowego Sadu oraz mniejszych ośrodków z całej Wojwodiny. Aktor Miodrag Petrović wyrecytował mowę, którą w czasie wspominanego Zgromadzenia wygłosił Jaša Tomić.

Prezydent Nowego Sadu, Miloš Vučević, powiedział w czasie uroczystości, że 25 listopada to jeden z najważniejszych dni nie tylko dla Wojwodiny, ale i dla całej Serbii, ponieważ w nim „spełniły się marzenia przodków“. Vučević wspominał także Svetozata Mileticia, dwukrotnego prezydenta miasta z czasów aneksji. – Ówczesne decyzje sprawiły, że życie w Nowym Sadzie, Baczce, Banacie, Baranji i Sremie normalnie funkcjonuje – powiedział.

Źródła: rts.rs, rtv.rs, ilovenovisad.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE