Home / Gospodarka / Infrastruktura / Aegean Airlines i Olympic Air szybują w różnych kierunkach

Aegean Airlines i Olympic Air szybują w różnych kierunkach

Tradycyjni rywale na greckim rynku linii lotniczych, aby przetrwać, planują rozwój w różnych kierunkach.

W 2011r., ze względu na możliwość ograniczenia konkurencji na greckim rynku, Komisja Europejska zablokowała fuzję dwóch największych greckich przewoźników lotniczych: Olympic Air oraz Aegean Airlines. W związku z tym obie firmy inwestują obecnie w odmienne kierunki, ponieważ konkurencja na tak małym rynku jak grecki byłaby nie do zniesienia. Rozwiązanie to kończy dwuletnią wojnę przetargową. Równocześnie, kryzys i wysokie koszty eksploatacji lotniska w Atenach zmusiły firmy do zmniejszenia liczby połączeń, ponieważ zainteresowanie lotniskami w Slonikach i w rejonach turystycznych, spadło.

Aegean Airlines obsługuje obecnie 19 tras w kraju oraz 49 tras do miast zagranicznych. W analogicznym okresie 2011 roku spółka miała 23 połączenia krajowe i 35 na trasach międzynarodowych. Firma złożyła oferty na osiem połączeń, a konkretnie z Aten na Karpatos, Sitia, Skiatos, Skiros, a także z Salonik do Kalamaty, na Korfu, Samos i Chios. Wyników konkursu można się spodziewać w najbliższych dniach. Do oferty połączeń zewnętrznych, firma dodała loty z Aten do Budapesztu oraz z Salonik do Tel Awiwu i Petersburga. Z Iraklionu można dolecieć do Moskwy, Brukseli, Monachium i Paryża, z Korfu do Brukseli, Rzymu i Mediolanu, a z Santorini i Mykonos – do Rzymu i Mediolanu. Wstrzymane zostały za to loty Aegean Airlines z Aten do Berlina. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony harmonogram letni linii lotniczych, który może zawierać dodatkowe porty docelowe.

Olympic Air już dawno zorientowało politykę firmy na wewnątrzkrajową i bałkańską. Kilka dni temu ogłosiło anulowanie trasy Ateny – Amsterdam, co jedynie potwierdziło spójność polityki firmy z 2011 r., kiedy to linie Olympic wstrzymały loty z Aten do Wiednia, Brukseli, Londynu i Paryża, a także z Salonik do Londynu. Szczególnie zawieszenie lotów do Londynu i Paryża było dla firmy decyzją strategiczną. Uruchomiono natomiast loty z Belgradu do Aten i Korfu, z Tirany do Salonik, a także z Salonik do Iraklionu, Chania, na Lesbos, Rodos, Sporady i Cyklady oraz na trasie Ateny – Tel Awiw.

Spółka złożyła oferty na 14 nowych połączeń, między innymi na trasach: Ateny – Ikaria, Leros, Milos, Kytira, Naksos, Paros, Karpatos, Skiatos, Kalymnos, Rodos – Karpathos, Kasos, Sitia, Kos, Kalymnos, Leros i Astypalaia i w końcu: Saloniki – Korfu

Tekst: kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE