Home / Polityka / Afera korupcyjna w Rumunii. Brat prezydenta aresztowany
Bercea Mondial i Mircea Basescu - źródło reporterntv.ro

Afera korupcyjna w Rumunii. Brat prezydenta aresztowany

Mircea Băsescu, młodszy brat prezydenta Rumunii Traiana Băsescu, został aresztowany w związku z zarzutami przyjęcia łapówki w wysokości 250 tys. euro w zamian za obietnicę podjęcia działań, dzięki którym przestępca Sandu Anghel (znany głównie pod pseudonimem Bercea Mondial, „Bercea Światowy”), miał uniknąć kary więzienia za zabójstwo. Bercea Mondial został w maju tego roku skazany przez Sąd Najwyższy w Bukareszcie na karę ośmiu lat i dziewięciu miesięcy pozbawienia wolności za  zakłucie nożem swojego siostrzeńca w 2011 roku. Według doniesień rumuńskiej prasy, w ciągu ostatnich kilkunastu lat wszczęto przeciwko niemu ponad 100 innych spraw karnych.

Anghel słynie w Rumunii ze sprawnego prowadzenia ciemnych interesów oraz z przyjaźni z najwyżej postawionymi ludźmi w kraju. Do grona „prezydenckiej rodziny Băsescu” udało mu się dołączyć w 2010 roku, kiedy to Mircea, brat głowy państwa, został ojcem chrzestnym wnuczki Anghela.

Skandal wybuchł w środę wieczorem, po ujawnieniu przez rumuńskie media nagrań rozmowy Mircei Băsescu z synem Anghela, Florinem. To on właśnie zarejestrował z ukrycia swoją rozmowę z niczego nieświadomym Băsescu.  Została ona upubliczniona za radą Pavla Abrahama, adwokata Florina Anghela, ze względu na dobro śledztwa i powagę zarzutów wniesionych przeciwko bratu prezydenta. W pierwszej części nagrania Mircea Băsescu oznajmia, że otrzymał już 250 tys. euro łapówki. W drugiej natomiast sugeruje, że Traian Băsescu był świadom całego procederu. Stąd też zarzuty mediów i niektórych polityków, którzy nie ustają w spekulacjach na temat uwikłania prezydenta Rumunii w przestępczy układ.

Premier Victor Ponta zażądał natychmiast dymisji głowy państwa, jednak Traian Băsescu nie przyznaje się do jakiegokolwiek związku ze sprawą. Prezydent stwierdził także, że pomimo tego, iż naturalnym odruchem w tej sytuacji byłaby obrona brata, on staje po stronie wymiaru sprawiedliwości i w żadnym wypadku nie zamierza wchodzić w rolę adwokata Mircei.

Niestety, afera Băsescu-Mondial potwierdza, iż Rumunia wciąż jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów Unii Europejskiej.  Rumuński wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z korupcją (także na najwyższych szczeblach państwowych) i przestępczością zorganizowaną. Bukareszt był już wielokrotnie krytykowany przez Komisję Europejską, jednak nadal nie podejmuje efektywnych rozwiązań tego problemu.

Afery korupcyjne w Rumunii nie należą do rzadkości. Całkiem niedawno, bo w kwietniu tego roku, wybuchł skandal w Szpitalu Oparzeniowym w Bukareszcie. Okazało się, że pracujący tam lekarze zamienili ośrodek w prywatną klinikę chirurgii plastycznej. Przyjmowali łapówki, po czym przeprowadzali zabiegi medycyny estetycznej,  np. operacje powiększenia biustu lub korekty nosa za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, kosztem „zwykłych” pacjentów wymagających profesjonalnej opieki po poparzeniu skóry czy raku piersi. Jak donoszą media, proceder ten uprawiany był bez jakichkolwiek przeszkód od kilkunastu lat.

Źródła: balkaninsight.com, mediafax.ro, hotnews.ro, evz.ro, antena3.ro

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE