Home / Polityka / Afera łapówkowa w Grecji – były minister aresztowany

Afera łapówkowa w Grecji – były minister aresztowany

Związany z PASOKiem, były Minister Obrony (w także Prac Publicznych, Spraw Wewnętrznych, Transportu i Komunikacji oraz Rozwoju), Akis Tsochadzopulos, spędzi Wielkanoc w ateńskim areszcie. Został zatrzymany w środę, 11. kwietnia pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Sam zainteresowany postrzega swoje zatrzymanie jako element przedwyborczej gry politycznej.

We wtorek prokurator zadecydował o wniesieniu oskarżenia przeciwko Tsochadzopulosowi, ponieważ w 2010 roku nie był on w stanie udokumentować pochodzenia swojego majątku. Następnego dnia rano przechodnie na ulicy Dionizego Areopagity pod Akropolem mogli zobaczyć dość niecodzienny widok – nieoznaczony wóz policyjny podjechał pod dom byłego ministra (kilka lat temu, za ponad milion euro, nieruchomość kupiła od zagranicznej spółki żona aresztowanego), a następnie funkcjonariusze wyciągnęli polityka z domowych pieleszy i zmusili do wspólnej przejażdżki na komisariat.  Aresztowanie miało związek z nieruchomościami należącymi do Tsochadzopulosa, który nie poprzestał na domu przy ul. Areopagity.

Źródła informują, że prokuratorzy współpracujący z Wydziałem ds. Wykroczeń Finansowych (SDOE) zebrali dowody na przyjmowanie przez Tsochadzopulosa kiedy był Ministrem Obrony łapówek na zakup łodzi podwodnych i instalacji rakietowych. Następnie pieniądze miały być przekazywane zagranicznym spółkom, których używano do zakupu nieruchomości.

Były minister, wydalony z PASOKu, zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że jest niewinny. Podkreślił, że organy ścigania badały jego sprawę od 20 miesięcy, a zdecydowały się na postawienie zarzutów w dniu, w którym ogłoszono, że wybory parlamentarne odbędą się 6. maja.

Źródła podają, że nakaz aresztowania Tsochadzopulosa wydano, ponieważ istniała obawa, że podejrzany ucieknie. Co więcej, wysunięto oskarżenia wobec kolejnych czterech osób: trzy zatrudnione były w zagranicznych spółkach, a czwartą jest księgowy byłego ministra. Informatorzy podają, że prokuratura wysunie zarzuty wobec 10 innych osób, w tym żony i córki oskarżonego.

Proces Tsochadzopulosa rozpocznie się w przyszłym tygodniu

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE