Home / Gospodarka / Handel / Akcesja Chorwacji do UE okazją dla serbskiego handlu

Akcesja Chorwacji do UE okazją dla serbskiego handlu

izvoz

Przystąpienie Chorwacji w Unii Europejskiej, które ma nastąpić w lipcu 2013 r., będzie stanowiło dla Serbii okazję do łatwiejszego eksportowania poszczególnych produktów na rynki CEFTA. W związku z wejściem Chorwacji do UE, upatruje się również dla Serbii szansy w uzyskaniu większego znaczenia handlowego w regionie, ze względu na korzystne warunki inwestowania, podaje Izba Gospodarcza Serbii (Privredna komora Srbije).

Po akcesji do UE, Chorwacja przestanie być członkiem CEFTA, co jest uważane przez Izbę Gospodarczą Serbii za wyjątkową okazję dla serbskich producentów. Zwiększeniu miałby ulec, przede wszystkim, udział serbskich produktów żywnościowych w rynku Bośni i Hercegowiny. Byłyby to: przetwory mleczne (jogurt, śmietana czy kefir), ciastka, rakija oraz papierosy. W przypadku wwożenia tych towarów z UE do BiH – nakładane jest na nie pełne cło, jeśli importowane będą one z Serbii – cła nie będzie.

Ljubodrag Savić, profesor Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Belgradzkiego, ocenia iż Serbia uzyska większe szanse na umieszczenie swoich produktów na chorwackim oraz unijnym rynku.

Jednakże, Serbia prawdopodobnie zmniejszy dotychczasowe ilości cukru eksportowanego do UE i Chorwacji. Obecnie kraj ten eksportuje do UE 180 tys ton rocznie. Natomiast po akcesji Chorwacji – do tej kwoty będą także sumowane ilości, które były do tej pory eksportowane na rynek chorwacki.

Łączna wartość wymiany handlowa między Serbią a Chorwacją za 11 miesięcy 2012 r. wyniosła 843,1 mln USD, co oznacza że była ona o 0,07 proc. wyższa w stosunku do tego samego okresu z roku 2011.

Eksport z Serbii do Chorwacji za 11 miesięcy wart był 369,7 mln USD i jest mniejszy o 14 proc, podczas gdy import powiększył się o 14,8 proc. i osiągnął 473,4 mln USD, podaje Izba Gospodarcza Serbii.

Źródło: b92.net, seebiz.eu

 

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE