Home / Gospodarka / Inwestycje / Akcje inwestującej w Kosowie spółki Fox Marble notowane na AIM

Akcje inwestującej w Kosowie spółki Fox Marble notowane na AIM

Akcje brytyjskiej spółki holdingowej Fox Marble, która otrzymała koncesję na wydobycie marmuru w Kosowie, od 31 sierpnia są notowane na Alternative Investment Market w Londynie (AIM), stając się tym samym pierwszą firmą działającą w Kosowie notowaną na rynku londyńskim.

Fox Marble otrzymało koncesję na wydobycie marmuru w pięciu miejscach w Kosowie, obejmujących obszar ok. 239 tys. m kw., głównie w regionach Peja oraz Rahovec. W celu szybkiego wygenerowania wpływów, początkowo marmur będzie eksploatowany jedynie w dwóch kamieniołomach i sprzedawany będzie w postaci nieobrobionych płyt. Dopiero potem zostanie rozwinięta sieć sprzedaży oraz rozpoczęta, mająca trwać 10 miesięcy, budowa zakładu obróbki marmuru. Otwarcie dwóch następnych kamieniołomów planowane jest na pierwsze półrocze 2014 r.

Kosowski marmur jest droższy niż się szacuje, podkreślił dyrektor wykonawczy Fox Marble, Christopher Gilbert, dodając, że czarny marmur jest produktem bardzo pożądanym w USA. Nie bez znaczenia jest też fakt, że według raportu Golder Associates (UK) Limited, marmur z Kosowa jest wysokiej jakości.

Działania Fox Marble dają Kosowu szansę zareklamowania swoich możliwości inwestycyjnych. Gilbert wyraził się pozytywnie o prowadzeniu działalności gospodarczej w Kosowie, podkreślając, że ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcyjne, jest ono atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych.

 

Źródła: zeri.info, growthcompany.co.uk

About Maria Reptowska

KOMENTARZE